Českého lva ovládlo Nabarvené ptáče: Marhoul míří do Hollywoodu
Nabarvené ptáče ho stálo jedenáct let života i velké osobní zadlužení. Na sobotních Lvech však slavil nečekaný triumf. Absolutním králem slavnostního večera v pražském Rudolfínu se stal Václav Marhoul (60).
Na 27. ročník udílení cen České filmové a televizní akademie se dostavil v doprovodu své manželky, nejstaršího syna a hlavního hrdiny Nabarveného ptáčete Petra Kotlára (11), který byl nejmladším nominovaným hercem v hlavní roli.
Úžasná satisfakce
Václav Marhoul svému vysněnému projektu věnoval celých jedenáct let života a musel se i zadlužit. I když se mu všechny jeho vložené finance zatím ještě nevrátily, sobotní večer pro něj byl jednoznačným úspěchem. Jeho film totiž dokázal proměnit osm z jedenácti nominací a stal se tak absolutní jedničkou celého večera. „Mám neuvěřitelnou radost, hlavně za ty svoje lidi. Já to opravdu nečekal. Je to úžasný večer. Je to taková krásná satisfakce, za tu jejich projevenou důvěru,“ svěřil se dojatý režisér deníku Aha!.
Rukavice z Hollywoodu
„Víte, Nabarevné ptáče mi vlastně změnilo život. Minulý rok v říjnu jsem podepsal smlouvu s agenturou CAA, která zastupuje význačný režiséry a herce. A dostal jsem nabídku točit příští film v Americe. Mělo by to být o senátorovi Josephovi McCarthym. Tohle je rukavice, kterou bych měl asi zdvihnout,“ prozradil Marhoul s tím, že o obsazení a dalších podrobnostech ještě nemůže říci nic bližšího.
Krása ji málem připravila o roli
Hlavním favoritem byl původně snímek Vlastníci. Ten dokázal ze svých dvanácti nominací proměnit pouze tři, ale stal se přesto druhým nejúspěšnějším filmem večera. V kategorii nejlepší ženský výkon v hlavní roli byla oceněna právě čerstvá maminka Tereza Ramba (30) za ztvárnění předsedající domovní schůze Zahrádkové. „ Já jsem ji původně nechtěl, protože mi přišlo, že je na tu roli moc hezká a málo vyžilá, ale ona mi řekla, že to tak není a že mi ukáže, jaká dokáže být fúrie a bylo to,“ smál se režisér a scenárista Jiří Havelka (39), který si sám odnesl skleněného Lva za nejlepší scénář. Pro Terezu je to po třech předešlých nominacích první vítězství na Českých lvech.
Arichteva o dekoltu: Užívám si svoje prsa
Jednou z hvězd, přestože žádný nominovaný film nenatočila, byla herečka Veronika Arichteva (33), která dorazila v doprovodu manžela, režiséra Bisera Arichteva. „Aby mi něco nevypadlo,“ strachovala se, když předváděla krásné šaty od Beaty Rajské. „Konečně mám prsa, jaká jsem nikdy neměla, užívám si to,“ smála se a evidentně ji zájem těšil. Rafinovaný model ocenil i její choť. „No, když se mi prvně ukázala, jen jsem polknul a řekl: fakt, dobrý,“ líčil. Veronika odmítla, že by byla těhotná a prsa se jí nalila díky požehnanému stavu. „Prostě se mám dobře! Je to vidět i na zadku.“
Zelená je dobrá
Herečka Jitka Čvančarová (41), nominovaná za Nabarvené ptáče, nezklamala a přišla v nápadných šatech od Zuzany Kubíčkové. „Máme po dlouhé době hlídání, takže si vyrazíme,“ prozradila, když vcházela do Rudolfina se svým mužem, tanečníkem Petrem Čadkem (41).
Ženy doběhly pro divácké prvenství
Podle diváků byla nejúspěšnějším filmem romantická komedie Ženy v běhu se Zlatou Adamovskou (60) v hlavní roli. Vidělo ho totiž neuvěřitelných 1,83 milionu návštěvníků a vydělal tak 200 milionů korun.
Která je která?
Kdekdo měl práci rozpoznat, která Stárková je která. Takže pro přesnost: Erika Stárková (35), herečka, vyrazila na Lvy v modrém a upnutém modelu. Její sestra Lenka (37), produkční a toho času na mateřské, měla zase jako rozpoznávací znamení svého muže, herce Václava Neužila. Ale všem to slušelo...
27. LEV - Výsledky
MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII
Jaromír Kallista
NEJLEPŠÍ FILM Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
NEJLEPŠÍ REŽIE Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI Vlastníci – Tereza Ramba
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI Staříci – Jiří Schmitzer
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI Vlastníci – Klára Melíšková
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI Staříci – Ladislav Mrkvička
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ Vlastníci – Jiří Havelka
NEJLEPŠÍ KAMERA Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný
NEJLEPŠÍ STŘIH Nabarvené ptáče – Luděk Hudec
NEJLEPŠÍ ZVUK Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec
NEJLEPŠÍ HUDBA Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski
NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE Nabarvené ptáče – Jan Vlasák
NEJLEPŠÍ KOSTÝMY Nabarvené ptáče – Helena Rovná
NEJLEPŠÍ MASKY Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Vodník (Česká televize), režie: Viktor Tauš, scénář Petr Jarchovský, producenti Jan Štern a Jan Lekeš
NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Most! (Česká televize), režie: Jan Prušinovský, scénář: Petr Kolečko, producent: Michal Reitler
MIMOŘÁDNÝ POČIN V OBLASTI AUDIOVIZE
Václav Marhoul za dlouholetou přípravu a realizaci výjimečného filmového díla Nabarvené ptáče
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena Dcera – Daria Kashcheeva
NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena Nabarvené ptáče – Roman Mrázek
CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena Ženy v běhu – režie Martin Horský
PŘEHLED ZÍSKANÝCH ČESKÝCH LVŮ
Nabarvené ptáče – 8 Českých lvů
Vlastníci – 3 Čeští lvi
Staříci – 2 Čeští lvi
Dálava – 1 Český lev
Hodinářův učeň – 1 Český lev
Česká televize – 2 Čeští lvi
Hlasovalo 192 akademiků (61,34 % členů akademie).
Aňa Geislerová na Českém Lvu: