1800 let starý poklad na Nymbursku! Unikát, který u nás nemá obdoby | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. prosince 2023

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

1800 let starý poklad na Nymbursku! Unikát, který u nás nemá obdoby

Archeologové s detektory kovů hledali dávné artefakty.
Archeologové s detektory kovů hledali dávné artefakty. (Foto Národní muzeum, ÚAPPSČ, ara)

Amora ctili staří Římané jako boha lásky a jeho podobiznou hojně zdobili nábytek i další vybavení. Jednu takovou, skoro dva tisíce let starou, nedávno objevili archeologové poblíž Vrbové Lhoty na Nymbursku. Od Římanů si ji asi dovezli Germáni. Unikát se zvláštním účesem nemá u nás obdoby!

Bronzovou dekoraci se vědcům podařilo najít v rámci výzkumu, který probíhal mezi lety 2019 a 2021, kdy s detektory kovů pátrali v místech, kde se před přibližně dvěma tisíciletími rozprostíralo germánské osídlení. „Plastika pochází z 2. nebo 3. století po Kristu a podle obličejových rysů byla vyrobena v dílně některé z římských provincií, odkud si ji jako součást domácí výbavy dovezly místní germánské kmeny,“ prozradila Aha! archeoložka Viktoria Čisťakova, která nález z doby římské zpracovává.

Za povšimnutí stojí účes, u kterého jsou vlasy sčesány do ozdobného drdolu nad čelem. Jedná se o tzv. dětskou loknu, typickou pro amorky. Jejich hlavičky doplněné o jednoduchý květinový kalich jsou oblíbeným motivem dobového zdobení. „Mohlo jít o nábytkové kování, například větší truhly. Vyloučit nemůžeme ani kování kandelábru nebo vozu. Na území Česka nenajdeme pro tento výjimečný nález srovnání. Poukazuje na provázanost mezi Římany a barbarikem,“ uzavřela archeoložka. Ačkoliv má soška jen 6,6 na 2,35 cm, jde o veliký objev.

Strážce vyšších citů

Víte, že...

...bůh Amor zvaný též Cupid byl dle mytologie synem boha války Marta a bohyně krásy Venuše? Bývá zobrazován jako nahý okřídlený chlapec s lukem a šípy.

Další poklady

Z míst, kde se amorek skrýval, jsou známy i další atraktivní nálezy. Archeologové zde objevili stříbrné germánské šperky či stříbrné římské mince. „První římské mince se začaly razit již před 2300 lety. Jsou to malá dokonalá umělecká díla a dokládají vysokou úroveň umu tehdejších rytců razidel,“ uvedl analytik ART+ Jan Viduna.

Římské provincie

Provincie označovaly ve starověkém Římě dobyté oblasti rozprostírající se mimo území dnešní Itálie. Spravoval ji pověřený správce. „Těžko se dá vypovědět, jak urputně nás nenávidí národové provincií pro bezohlednou zvůli a křivdy těch, které jsme k nim posílali jako správce,“ pravil římský myslitel Marcus Tullius Cicero. Hranice provincií sahaly až k Dunaji, stopy po římských táborech byly objeveny i na jižní Moravě.

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.