Celoživotní trauma Ladislava Gerendáše!
Je to peklo. Trumpetistu a herce Ladislava Gerendáše, který zítra oslaví sedmdesátiny, si lidé už léta pletou se skladatelem Jaroslavem Uhlířem (71). „Já tu podobu nevidím, ale asi v tom něco bude,“ míní Láďa.
Oba jsou menší postavy, nosí brýle s kovovou obroučkou, pěstí si knírek a už dávno si nečešou patku do čela. Tím ale podoba končí – Láďa například zůstal starý mládenec, zatímco Jarda se oženil už dvakrát. „Nevím přesně, kdy nás zaměnili poprvé, ale trvá to dodneška. I když jsem už profesi pověsil na hřebík a vyměnil Prahu za rodné Karlovy Vary,“ říká Gerendáš. „Někdo mě občas i tady zastaví a spustí – pane Uhlíři... A slyšel jsem, že jemu už taky řekli pane Gerendáši,“ směje se muzikant.
Nadcházející kulatiny ho moc nebaví. Prý neví, co by měl slavit. „Před dvěma lety jsem ukončil činnost a odebral se do ústraní. Už žádné umění. Nemíním někde v rohu vzpomínat na zašlou slávu,“ vypráví herec, jenž v roce 1977 vystupoval v oblíbeném Malém televizním kabaretu a zahrál si ve stovce dalších pořadů, filmů a seriálů. V 70. letech vystupoval s Banjo Bandem Ivana Mládka. „Nechápu, že si to lidé pořád pamatují, odešel jsem před šestatřiceti lety,“ diví se. Není žádný ješita, ústup ze slávy si pečlivě promyslel a naplánoval. „Líbí se mi být pouze občan Karlových Varů a mluvit jen do chodu města. Mám klid,“ pochvaluje si Gerendáš. Jen občas, když přijede zájezdové divadlo, nechá se prý vylákat na nějaké představení. Nebyl jen Banjo Band...Ladislav Gerendáš působil v Banjo Bandu Ivana Mládka jako trumpetista a komik jen pět let. Od roku 1981 vystupoval v pražském Studiu Ypsilon. Měl svůj jazzový orchestr. Vidět jsme ho mohli v pohádkách Tři veteráni, S čerty nejsou žerty, Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda nebo seriálech Vlak dětství a naděje, Dynastie Nováků, Život na zámku, Ulice, Bylo nás pět, Hospoda či Zdivočelá země.