Zpěvák a parťák Michala Tučného Tomáš Linka (69): S Michalem jsme pařili a honili holky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Zpěvák a parťák Michala Tučného Tomáš Linka (69): S Michalem jsme pařili a honili holky!

Na foukací harmoniku se Tomáš Linka naučil hrát sám, časem napsal i učebnici hry na harmoniku.
Na foukací harmoniku se Tomáš Linka naučil hrát sám, časem napsal i učebnici hry na harmoniku. (Foto Aha!: ara)

Countryový zpěvák a hráč na foukací harmoniku Tomáš Linka (69) po čtyřiatřiceti letech prodal chalupu v jihočeských Hošticích a odstěhoval se blíže ku Praze. Rušili ho prý milovníci Troškovy trilogie Slunce, seno… a také chce být na stará kolena blíže ke svým dětem. Pro Nedělní Aha! zavzpomínal kromě jiného na svého kamaráda Michala Tučného, prozradil, jak se naučil na foukací harmoniku a jaké album připravuje Supraphon k svým blížícím se kulatinám.

Tomáši, začátkem příštího roku oslavíte sedmdesátku. Jak jste se vlastně dostal do světa country muziky, které jste věrný po celý život?
„Marko Čermák, skvělý banjista od Greenhornů, přišel po srpnové invazi v roce 1968 za mým tátou, který měl skupinu foukacích harmonik, s nabídkou, aby s ním hrál v nově vznikající kapele. Greenhorni totiž tenkrát zůstali na zájezdu v západním Německu a Marko, který měl čerstvě narozené mimino, se jediný vrátil domů. Tátovi se nechtělo a doporučil mě. Tak jsme se dohodli a začal jsem hrát ve skupině White Stars, kde tehdy začínali například Ivan Mládek, Mirek Hoffmann, Marko Čermák a další. Greenhorni se potom z Německa vrátili a naše, již celkem zaběhnutá kapela, se s nimi časem sloučila.“

Kromě zpěvu jste i vynikající hráč na foukací harmoniku. Učil jste se podle not?
„Noty neznám. Naučil jsem se vlastně podle táty, který měl, jak jsem říkal, harmonikovou skupinu, se kterou zkoušeli u nás doma. Takže jsem všechny písničky slyšel padesátkrát za sebou. Vždycky, když nebyl doma, tak jsem mu vlezl do šuplíku s harmonikou a zkoušel jsem hrát. Za chvíli jsem všechny jejich písničky uměl také. Zkrátka samouk. Později jsem sám napsal učebnici hry na harmoniku a mnozí dnešní muzikanti se na ní vyučili.“

Cvičíte často i dnes?
„Já jsem necvičil nikdy, mám to od Pánaboha. Vlastně, abych byl přesný, jen dvakrát v životě. Jednou na znělku Fešáků a podruhé na Oranžový expres.“

O nějakou veselou vzpomínku na Michala Tučného byste se mohl podělit?
„Michal měl občas takové záchvěvy, že ho to najednou táhlo domů. Uprostřed zábavy se prostě najednou sebral a šel. V hlavě měl zkrátka nějakého lodivoda, který ho neomylně dovedl domů. Jednou se to však nepovedlo a byl z toho pak dost naštvaný. Druhý den se totiž v šest hodin ráno probudil v holešovickém přístavu v kabině jeřábu. Na sobě měl úplně nový bílý džínový oblek, který měl po výstupu na jeřáb celý od šmíru, což nešlo už nikdy vyprat.“

Zažil jste v kapelách i opravdu zapřisáhlé abstinenty?
„Klasický zářný příklad je Petr Novotný. To je abstinent jak noha.“

Co dělal v době, kdy jste šli třeba po vystoupení na pivo?
„Jako workoholik asi zalezl někam na pokoj a pracoval.“

Společně s Michalem Tučným jste nazpívali i populární píseň Lojza a Líza. Jaké na ni máte vzpomínky?
„To je věc, která mě hrozně nebaví. Na můj hlas to byl docela záběr, což tenkrát nevadilo. Dnes mě do toho také nutí, ale cítím, že už je to přesmoc. Je to spíš taková klauniáda.“

Stejně jako Michal, i vy jste měl chalupu v Hošticích. Nedávno jste ji však prodali a přestěhovali se do Horoušan u Prahy. Jaký byl hlavní důvod?
„Ty důvody byly vlastně dva. Jedním z nich byla popularita Hoštic, vzniklá filmovou trilogií Slunce, seno… a z toho vyplývajícího přílivu turistů. Troška to tam těmi filmy dost rozvířil a vždy, když některý z nich dávají, což je velice často, tak se zvedá i vlna návštěvnosti. Celé léto auta, autobusy, nebylo to nic příjemného. Druhým a hlavní důvodem je náš věk. Chtěli jsme být s manželkou blíže dětem, až budeme někdy ještě starší potřebovat s něčím pomoct. Před tím nás od sebe dělilo 150 kilometrů, dnes 6.“

Co fanynky po vystoupení, obtěžují stále?
„Bejvávalo…“

Podpisy ale asi chtějí pořád, ne?
„Dnes je trend trochu jiný. Zatímco dříve chtěly podpisy, dnes se chtějí spíš společně vyfotit. Pak se to věší na Facebook.“

S jakou kapelou vystupujete v současné době?
„Mám svoji kapelu, která se jmenuje Přímá linka, a také hraju s Fešáky. Základ kapel je stejný, kapelníkem obou souborů je Tonda Kny, který vystoupení koordinuje. Ta muzika je v útlumu, dnešní doba je pro ni těžší. Přes léto je to sice lepší, ale leden až březen nic moc.“

Dokážete si představit, že byste přestal vystupovat?
„To si nechci představit, protože penze by mě neuživila. A jinak, lidi jako já hrají a zpívají až do hrobu. To je takový zákon. Jinak bych se asi zbláznil doma u televize. Dokud to půjde, budu vystupovat, protože mě to baví.“

Dvoucédéčko k sedmdesátinám

K sedmdesátinám Tomáše Linky vydává Supraphon 2 CD – Tomáš Linka největší hity s podtitulem 40 odstínů country, mapující umělcovu celoživotní hudební kariéru. Jedná se o 35 největších hitů a 5 bonusů ve formě zcela nových písní.



Autor:  Jaroslav Benda

Přečtěte si
ivoadler
23. 8. 2015 • 15:44

To je zajímavý. Všichni umělci - důchodci musí mít nějaký přivýdělek, jinak by nevyšli. Co mají říct "normální" důchodci? Je to u umělců rozežranost nebo nafoukanost?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.