Velká filmová loupež (1986): Tahle komedie zhořkla! Místo smíchu bylo všem do pláče… | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. února 2023

Svátek slaví Jarmila, zítra Dobromila

Velká filmová loupež (1986): Tahle komedie zhořkla! Místo smíchu bylo všem do pláče…

Měla to být podívaná, jaká tu dosud nebyla.
Měla to být podívaná, jaká tu dosud nebyla. (Foto: ara)

Měla to být podívaná, jaká tu dosud nebyla. Komedie století! Režisér Oldřich Lipský (†62) dostal jasné zadání, aby se děj odehrával během výstavy k 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Dobře věděl, že kvalitní herecké obsazení je základ úspěchu. Tak do něj angažoval veškerou tehdejší hereckou špičku a scénář vyšperkoval odkazy na všechny slavné komedie té doby. Pojďme se podívat na zákulisí komedie Velká filmová loupež, kterou jste mohli v uplynulých dnech vidět na televizních obrazovkách.

Když v polovině roku začal natáčet, byl v plné síle. Prací žil, bavila ho. Na filmu navíc pracovali dva jeho nejbližší: syn Dalibor jako střihač a bratr Lubomír zase v herecké roli vrátného. Stejnou roli mimochodem ztvárnil v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje (1974). „Když přijel večer po natáčení domů, vzal si papír a tužku a dlouho do noci se připravoval na další den. Tak to šlo pořád dokola. Jakmile natáčel film, žil tím čtyřiadvacet hodin. Spát snad ani nepotřeboval,“ řekl o svém bratrovi Lubomír Lipský (92). A právě to se mu zřejmě stalo osudným. V říjnu, uprostřed natáčení, během rozdělané práce ho postihl infarkt. Smrt udeřila náhle a rychle, zemřel během převozu do nemocnice…

Nikdo nechtěl pokračovat

Filmování dokončil Zdeněk Podskalský (70). „Měla to být komedie, ale po této tragické události nikomu z nás do smíchu nebylo. Ve filmu hrála spousta komiků, kteří se vždycky předháněli v tom, kdo na place udělá větší švandu, ale teď panovalo naprosté ticho. Bylo to nejnáročnější natáčení, které jsem v životě zažil. Nikomu se ani nechtělo v natáčení pokračovat, ale museli jsme,“ pokrčil rameny režisér. „Smrt kolegy Lipského natáčení ovlivnila. Na tom filmu je to bohužel znát,“ uznal Podskalský. Měl pravdu... Komedie, která měla být trhákem a zapsat se zlatým písmem do české kinematografie, skončila propadákem. Úspěchu nepomohla ani rovná stovka v té době nejslavnějších českých herců a hereček. „Už ze samotného scénáře jsem neměl nejlepší pocit, ale v té době se odmítat role nemohli,“ řekl k tomu diplomaticky Ladislav Chudík (†91).

Lábus balil Dášu

Hlavní roli ztvárnila v té době hodně populární dvojice Oldřich Kaiser (60) a Jiří Lábus (65). A právě Lábus se během natáčení bláznivě zamiloval do Dagmar Veškrnové, dnes Havlové. Jakmile vyply kamery, zhasla světla už byl u ní. Běhal za ní jako pejsek, dělal neslušné návrhy, ale všechno bylo marné, u herečky prostě neuspěl. Neúspěšně za něj u Dáši loboval i Oldřich Kaiser. Dagmar v té době měla oči jen pro jednoho muže – hereckého kolegu Michala Peška. A Kaiser? Ten se musel mít hodně na pozoru. Bedlivě ho totiž sledovala Květa Fialová (85), blízká kamarádka Nadi Konvalinkové (64), která v té době byla jeho manželkou. „Od začátku jejich vztahu jsem jí říkala, že Kaiserovi nevěřím, ať si na něj dává pozor. Bohužel si říci nedala,“ uvedla k tomu herečka.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.