Zdeněk Troška, mistr letních komedií: Krakonoš a lyžníci mi zimu znechutili! Točit v zimě? Nikdy v životě! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 27. května 2024

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Zdeněk Troška, mistr letních komedií: Krakonoš a lyžníci mi zimu znechutili! Točit v zimě? Nikdy v životě!

Tenhle chlapík režíruje úsměvem...
Tenhle chlapík režíruje úsměvem... (Foto Aha! – Martin Pekárek, Karel Kopáč, Marek Pátek, ara)

Téměř každý film režiséra Zdeňka Trošky (62)  »voní«  létem. Ať už se jedná o komedie nebo pohádky, ze všech vyzařuje sluníčko, teplo a pohoda… I to je jeden z důvodů, proč jsou jeho snímky u diváků tak oblíbené. Vždyť přes prázdniny se bez nich neobejde skoro žádná televizní stanice nejen v Čechách, ale i na Slovensku.

Pane režisére, téměř všechny vaše filmy jste natáčel přes léto. Je to náhoda nebo záměr?

„Důvod je úplně jednoduchý, léto miluju a nesnáším zimu. Kdysi jsem pracoval jako asistent režie paní režisérky Věry Plívové- Šimkové na filmu Krakonoš a lyžníci, který se natáčel tři a půl měsíce na sněhu kdesi na Benecku. Děs a běs! Dlouho tma, brzy tma, tudíž krátký čas k filmování, pořád a všude zima, chlad, nevlídno. Proto jsem se zařekl, že všechny svoje filmy budu točit jen přes léto.  To můžete točit od časného rána do pozdního večera a úplně v pohodě. Jsem letní člověk na sluneční baterie. Usnesl jsem se, že v příštím životě budu vlaštovkou. V půli září to tady zabalím a na velikonoce jsem zpátky. Klidně si dovedu představit vánoce ve stínu pyramidy…“ 


Ale i v létě může počasí natáčení pořádně zkomplikovat… Co se děje v případě, když třeba týden v kuse prší? Jak to pak řešíte?                 

„Většinou jsem měl na počasí štěstí. Jinak vždy záběr nazkouším a pak se čeká, až slunce vyleze zpoza mraku a rychle se to natočí. Režisér musí být i zdatný improvizátor. Pokud je předpověď špatná, musí umět obraz přeložit do interiéru, pokud to jen trochu jde. V Babovřeskách jsme měli scénu, kde na farské zahradě sedí u prostřeného stolu babky a mají s sebou ruční práce. Pršelo, proto jsme scénu přestěhovali dovnitř. Jednou babky sázejí muškáty do truhlíků, podruhé přijdou na faru na čaj. A divák nic nepozná.


U jakých filmů vám počasí hodně přálo a u kterých bylo naopak po celou dobu zrádné?                                                                                                        

„Slunce, sena… i Babovřesky se točily docela v pohodě. Nejhorší na počasí bylo natáčení Princezny ze mlejna 1. To léto v roce 1993 bylo snad nejdeštivější od stvoření světa a my co mohli jsme přepisovali do mlýnské sednice. Pořád se čekalo, celé dny! Scéna když jde Eliška s Jindřichem do lesa na houby se točila snad týden. První tři dny ani metr, vytrvale pršelo. Pak se točilo stylem přímo bojovým – v dešti či pod mrakem nacvičený záběr, pak dlouhé čekání, a jakmile jen na chvilku vykouklo slunce, rychle akce!      

Natočit někdy pro změnu zimní komedii vás tedy asi neláká?                    „Ne, nikdy! Za nic na světě!“     

Zbytek rozhovoru s populárním režisérem si přečtěte v tištěném vydání Nedělní Aha!Autor:  David Laštovka

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.