Řachanda? Nová česká pohádka, na které se podílel i Hollywood! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. prosince 2022

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Řachanda? Nová česká pohádka, na které se podílel i Hollywood!

Jan Hrušínský hraje královského otce Denisy Pfauserové. Jednu z postav si zahrála i Vilma Cibulková.
Jan Hrušínský hraje královského otce Denisy Pfauserové. Jednu z postav si zahrála i Vilma Cibulková. (Foto Aha!: Apfel Production, FX Creator)

Trollové, puci nebo jiné nadpřiprozené bytosti! To je jen malý výčet obyvatel lesního království ve filmové pohádce Řachanda režisérky Marty Ferencové, jejichž tvůrci je duo maskérů, které pracuje i pro slavný Hollywood.

Filmový příběh, ve kterém hraje Jan Hrušínský (60), Vilma Cibulková (52) nebo Oldřich Kaiser (60), na první pohled upoutá pozornost kostýmy, hlavně pohádkových postav. Ty »ožívají« pod rukami sehraného dua uměleckým maskérů Vlada Taupeshe a Josefa Raracha, kteří jsou v Hollywoodu jako doma. „Žijeme v Praze, ale Vlad je z Rumunska a já jsem napůl Čech. Pracujeme spolu už sedmnáct let,“ prozradil Aha! Josef.

Masky jako Avatar
„Avatar byl vytvořený celkově pomocí grafiky, ale my jsme byli první na světě, kdo vytvořil Avatara naživo a prezentovali jsme ho na premiéře v Londýně,“ pochlubil se Rarach, který má s Taupeshem medicínské vzdělání a studovali i uměleckou školu v Hollywoodu, což skvěle využívají ke své práci. Za sebou mají už bohaté zkušenosti. Mezi jejich díla patří masky ke snímkům Letopisy Narnie nebo třeba Hannibala. Není tedy divu, že byli osloveni i na Řachandu. Pohádku budou most diváci shlédnout už v únoru příštího roku, kdy bude mít českou premiéru.

Zajímavosti
- Nasadit masku včetně líčení jedné postavy trvá průměrně 4,5 až 6 hodin. Na odlíčení herce potřebují minimálně 2 hodiny.
- Pokud má postava vlasy, jde ve většině případů o skutečný účes případně o příčesek. Nikoliv paruku. Na to potřebují maskéři bezmála další dvě hodiny.
- Na pohádkové příšery byli vybrání herci specifičtí postavou i vizáží.
- Když maskéři používají masku, neznamená to, že jde o masku nasazovací, ale tvoří se z několika vrstev, které se nanesou zvlášť.Autor:  mia

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.