Loupežník Pecha: Obral jsem Polívku o sto tisíc! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 29. ledna 2022

Svátek slaví Zdislava, zítra Robin

Loupežník Pecha: Obral jsem Polívku o sto tisíc!

Zubejdu ztvárnila Barbora Seidlová.
Zubejdu ztvárnila Barbora Seidlová. (Foto Aha!: ara)

Jeden velký sen měl po revoluci Zdeněk Svěrák (79). Podílet se na pohádce, která by »zlidověla« tak jako třeba Pyšná princezna. Když pročítal různé knížky, zaujala ho pohádka Karla Čapka (†48) o loupežnících. Něco mu říkalo, že právě tenhle námět by mohl u diváků zabrat. A tak napsal scénář, který nazval Lotrando a Zubejda. Dnes už je pohádkovou klasikou. A nutno podotknout, že zdařilou.

Několik dní se natáčelo v Bulharsku. Herecká výprava domů málem ani neodletěla.„Když bylo hotovo, přišli jsme na letiště, jenže tam jsme zjistili, že ač jsme měli letenky objednané, někdo nás přeplatil a v letadle už prostě nebylo místo,“ zavzpomínal Jaroslav Sypal (56), který ztvárnil Zelího.

„Letenky jsme si tedy zarezervovali na další den a vrátili se naštvaní do hotelu. Jenže další den se situace opakovala znovu! A to už jsme řádili, nadávali, pan režisér Smyczek se dokonce obrátil na velvyslanectví. Nakonec nás vzali, ale protože už nebylo místo, seděli jsme všichni v letadle v uličkách. Byl rok 1995 a Bulharsko tehdy byla džungle, kde bylo možné úplně všechno. Dodnes, když se ocitnu u pražského podjezdu U Bulhara, dělá se mi špatně,“ dodal už s úsměvem.

„Ubytování v Solimánii bylo dost šílený. Připomínalo to situaci, když jste v lágru utečenců. Byly tam vyasfaltovaný záchodky, žádný obkládačky. Slamníky byly vycpané pročůranou slámou,“ popsal Pavel Zedníček (65) alias Drnec. Když na místo přijel jeho kolega Marián Labuda (70) a uviděl pokojík a sociální vybavení, tak spráskl ruce a spustil: »Pre boha, ja nechcem byť za každú cenu filmovým hercom!«

Teprve pak si herci šli najít privátní ubytování. „Labuda byl pořád u malého tranzistorového rádia, strčil si sluchátko do ucha a poslouchal. To bylo v době, kdy na Slovensku probíhala stávka herců. Marián zalehl, nastavil anténu a vystrčil s ní ruku z postele a ráno … Ráno měl ruku pokousanou od komárů, ale zato byl v obraze,“ rozesmál se Pavel Zedníček, který na pokoji bydlel s ním. „Spali jsme spolu na manželských postelích. Když někam jedeme, tak vždycky bydlíme spolu. On mi dělá mámu. Mámu-tátu,“ dodal.

Těsně před natáčením se Jiří Pecha (70), starý Lotrando vsadil se svým nejbližším přítelem Bolkem Polívkou (65), že se rok a půl nenapije a ještě si k tomu udělá řidičák. A teď pozor o rovných sto tisíc korun! Polívka byl přesvědčen, že má výhru v kapse a už plánoval, jak s penězi naloží. Jenže Pecha všechny překvapil. „Nakonec to dopadlo tak, že jsem si za výhru koupil ojeté auto,“ usmál se herec. „Ale na druhou stranu, pak jsem do toho chlastu spadl ještě hůř,“ dodal.Své si zažil také štáb. A to především během filmování velbloudů. „Víte, jsou to hodná zvířata, ale uměj pěkně kopat. Kameraman by mohl vyprávět! A kluci rekvizitáři, než na ně navlíkli všechny kšíry, které museli nosit, utržili nespočet kopanců,“ prozradil Zedníček. „Přesto jsem obdivoval, co všechno to zvíře vydrží. Byla s námi v lese, asi poprvé ve svém životě, chodila po kamenech. Zjistili jsme, že velbloudi umějí kopat dopředu, dozadu, ale i do stran. A když na vás prsknou, tak to hrozně smrdí,“ dodal herec.

Pohádku Lotrando a Zubejda (1996) můžete vidět v neděli na ČT1 ve 20:00.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.