Čeští důchodci nemají na léky!

Každý pátý český senior žije v chudobě! Nemá peníze nejen na kvalitní potraviny, což může být příčinou řady nemocí, jejichž léčba je pak zdlouhavá a komplikovaná (Aha! informovalo), ale ani na léky. Řada z nich si je v lékárně nevyzvedne. Nemají na ně!
* Pokud utratíte za regulační poplatky a doplatky na léky a injekce více než 2500 Kč za kalendářní rok, zdravotní pojišťovna je vám povinna vrátit částku, o kterou jste tento limit překročili.
* Do limitu se ale nezapočítává skutečný doplatek, který jste zaplatili, ale doplatek na nejlevnější přípravek na trhu s konkrétní účinnou látkou. Proto se s doktorem domluvte, zda vám může psát ten nejlevnější.
* Pokud je na trhu pouze jediný přípravek obsahující danou léčivou látku, započítává se jeho doplatek v plné výši.
* A je i jiná možnost. Když ošetřující lékař napíše na přední stranu receptu »nezaměňovat«. Vyznačí tím, že předepsaný lék ve vašem případě nelze nahradit jiným. Celý doplatek se vám tak započte do ročního limitu.
Chtějte lék bez doplatku
* V každé lékové skupině, kterých je 300, je vždy nejméně jeden lék, jenž je plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění, takže pacienti jej nemusejí doplácet.
* Seznam plně hrazených a zčásti hrazených léků zdravotní pojišťovnou je na webových stránkách ministerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz).
Na co se lékaře ptát
Na co přesně lék předepisuje?
Nemůže se lék křížit s lékem, který již beru?
Předepisujete mi levnější variantu? Proč ne?