Elektřina je dražší a dražší: Ušetřit se dá! Jak na to? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Elektřina je dražší a dražší: Ušetřit se dá! Jak na to?

Dejte si pozor, kolik spotřebováváte v kuchyni vody!
Dejte si pozor, kolik spotřebováváte v kuchyni vody! (Profimedia.cz)

Poté, co vláda tento týden oznámila další zdražování elektřiny, a to hned až od 4 %, což může být až 5000 Kč ročně, je ještě mnohem více důvodů, proč energií šetřit. Nestačí jen zhasínat světla v bytě či vypínat spotřebiče ze zásuvky, vyplatí se je i správně používat.

„Běžná domácnost přijde kvůli vyšším poplatkům za distribuci elektřiny o stovky korun ročně, přitom poměrně jednoduše může díky využíváním těchto tipům ušetřit tisícovky,“ říká analytik Petr Woff. Aha! přináší rady, jak můžete ušetřit nemalé výdaje vašeho domácího rozpočtu.

KUCHYNĚ

● Potraviny ke zmrazení dobře uzavřete do obalů, neukládejte do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny.

● Používejte automatické a úsporné programy myčky.

● Pultové mrazničky spotřebují asi o 15 % méně elektřiny než skříňové.

● Chladničku či mrazničku umístěte na suchém, chladnějším místě. Nestavte je příliš blízko ke stěně, do rohu nebo vedle spotřebiče vyzařujícího teplo.

● Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 °C, při snížení na +3 °C stoupne její spotřeba až o 15 %.

● Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodu, občas je omyjte teplou mýdlovou vodou.

● Pravidelně odmrazujte. Námraza znamená výrazně vyšší spotřebu elektřiny.

● Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – plýtváte tak vodou i energií na ohřev.

POKOJE

● Vybírejte spotřebiče s co nejnižší spotřebou v klidovém režimu.

● Nelze-li přístroj úplně vypnout ani hlavním vypínačem (video, DVD, reproduktory apod.), napojte je přes prodlužovací šňůru s vlastním vypínačem.

● Nenechávejte nabíječky na mobily či baterie v zásuvce, když je zrovna nedobíjíte.

● Nastavte automatické přepínání PC a monitoru do režimu spánku.

● Pravidelně utírejte prach ze svítidel i ze žárovek.

● Žehličku nenechávejte zapnutou, pokud od žehlení někam odběhnete.

● V zimě větrejte intenzivně, ale krátkodobě – pouze rychle vyměňte vzduch v místnosti (pomocí průvanu) a okna zase dokonale uzavřete.

KOUPELNA

● Starší pračku alespoň jednou ročně změřte měřičem spotřeby elektřiny, abyste si ověřili, jestli se ještě vyplatí.

● Nenastavujte teplotu ohřevu vody v bojleru na více než 65 °C.

● Pro vytápění malé koupelny je vhodný infrazářič. Jeho tepelné paprsky procházejí prostorem přímo k vám, a ohřev je tak bez jakékoli ztráty.

● Nové typy praček spotřebují v porovnání s o dvacet let staršími o 60 % méně elektřiny.

● Pořiďte si raději samostatnou pračku a sušičku než pračku kombinovanou se sušičkou. Spotřeba energie je u kombinovaného přístroje vyšší.

Pračka, která pere a šetří

Tak tomu se říká novinka! Pračka a sušička, která pracuje jen ve chvíli, kdy je elektřina levnější. Některé spotřebiče jsou vybaveny speciálně vyvinutým programem, díky němuž rozpoznají přechod na nízký tarif a spustí předem nastavený prací cyklus. Se setem pračky a sušičky je tak za dobu životnosti spotřebičů (12 let) možné ušetřit až 36 900 Kč, a to je víc než cena obou spotřebičů dohromady. „Tato pračka a sušička je díky hromadnému dálkovému ovládání (HDO) revoluční. Úspory jiných spotřebičů určuje jejich třída,“ uvedl odborník společnosti E.ON Tomáš David. Má na mysli rozdělení do tří A až G, které najdete na energetickém štítku.

Co je nízký tarif?

Dříve se mu říkalo noční proud. Využívají ho především odběratelé, kteří provozují energeticky náročnější spotřebiče, jako je elektrický ohřev vody nebo vytápění. Nízký tarif je v čase, kdy je menší poptávka po energii, proto se mu říkalo noční proud. Ostatní zákazníci využívají dražší tzv. vysoký tarif.Autor:  ex

Přečtěte si
mrazkova@tiscali.cz
10. 2. 2019 • 23:54

Myslím si, že velmi užitečné rady. Díky mockrát. To my doma každoročně dost ušetříme za elektřinu tím, že všude používáme LED světla. Ta jsou výrazně úspornější, než ta klasická a na vyúčtování je to znát. Jestli můžu doporučit, tak třeba tady: http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/rozdily-mezi-tr adicnim-osvetlenim-a-zdroji-s-led-technologii je moc zajímavý článek, který srozumitelně vysvětluje rozdíly mezi klasickými a LED světly.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.