Plyn je stále dražší: Jak ušetřit na složenkách? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Plyn je stále dražší: Jak ušetřit na složenkách?

Pavel Nášel ukazuje, kolik ušetřil za pomoci tepelného čepadla.
Pavel Nášel ukazuje, kolik ušetřil za pomoci tepelného čepadla. (pro Aha! – Jan Čada, Profimedia.cz, ara)

Doba, kdy plyn patřil mezi relativné nízké položky na složenkách, je pryč. Většina domácností s ním však stále topí a dobře ví, jak bolestivé je zdražování v posledních letech. Ani vytápění elektřinou není lákavé, i ta stojí víc a víc. Výrobci solárních kolektorů, které k vytápění využívají slunce, také nezažívají zlaté časy. Existují ale možnosti, díky nimž se dá slušně ušetřit.

Pavel Nášel (52) 5500 Kč měsíčně za plyn? To už vážně nešlo...

Kdykoliv v posledních letech přišlo vyúčtování plynu, v Pavlu Nášelovi (52) z Fryštáku na Zlínsku by se krve nedořezal. Jednou pohár trpělivost přetekl a řekl si: „Proč bych měl ze zvyku topit plynem, který jen zdražuje a zdražuje?

Součty plateb ho poslední dobou v rodinném domě, kde žije s ženou, dcerou a synem, hodně trápily. „Zálohově jsem platil 5500 Kč měsíčně a ještě nebylo jisté, že s tím vyjdu. Proto jsem si pořídil tepelné čerpadlo. Nebyla to levná investice, ale spočítal jsem si návratnost a během sedmi let bych měl být na svém. Tedy splatit čerpadlo a ročně ušetřit desítky tisíc korun,“ vysvětluje.Co jsou tepelná čerpadla?

Řadí se mezi alternativní zdroje energie, protože umožňují odnímat teplo z okolního prostředí (vody, vzduchu nebo země), a následně ho využít pro vytápění nebo ohřev teplé vody.

Dosud si jej lidi u nás příliš často nepořizovali. Jednak byla cena plynu relativně nízká, navíc je odrazovaly pořizovací náklady čerpadla. V konečném důsledku se to ale vyplatí.

Nutná je počáteční investice ve výši přibližně od 200 tisíc korun. Můžete ale získat dotaci.

Návrat tuhých paliv

S rostoucími ceny energií se majitelé domů stále častěji vrací ke kotlům na tuhá paliva. Topivem už nemusí být jen uhlí či naštípané dřevo, sáhnout můžete i po dřevěných peletách. Lisované válečky splňují požadavky na ekologický zdroj tepla a cenově jsou srovnatelné s uhlím. Chce to jen moderní kotel spalující biomasu, stojí od 25 tisíc Kč.

Proč něco měnit? O tolik více od loňska platíte

Zítra: Jak ušetřit na plynu? Pomůže změna dodavatele? A jak na ni?
Pozor, připravujeme i rady, jak uspořit peníze za elektřinu!Přečtěte si
Josef124
13. 7. 2021 • 06:27

Já bych domů plyn nechtěla ani zadarmo. Nemám z něj dobrý pocit. Nerada bych se jím přiotrávila, nebo aby nám doma bouchl. To také není výjimka, že se stane. My topíme dřevem a to je bezpečné a hlavně levné. Museli jsme si akorát koupit krbová kamna s výměníkem a pořádný komín, aby měla kamna dobrý tah a bez problému s nimi vytopíme celý dům. Manžel narazil při výběru komínu na kvalitní nerezové komíny za dobrou cenu na http­s://ww­w.ko­minycz-eshop.cz/ , tak se dlouho nerozmýšlel a koupil ho .

ivannavratil386
30. 4. 2019 • 19:03

No, já jsem se s těmi neustále rostoucími cenami plynu rozhodl bojovat tak,
že jsem si pořídil kotel na topné pelety. Teď už jimi doma topím druhým
rokem a zatím nemám důvod měnit. Je to podstatně levnější. Pelety vždy
beru odtud https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/ a zatím jsem neměl
jediný problém.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.