VELKÝ RÁDCE: Jak řešit problémy se sousedy v paneláku? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

VELKÝ RÁDCE: Jak řešit problémy se sousedy v paneláku?

 (Profimedia.cz)

Alespoň malý pohodlný ostrůvek svobody v uspěchaném světě si chce každý udělat ze svého domova. Jenže všechno má své meze. „Uplatněním svého práva nemůžu omezovat práva jiných,“ říká předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba, který zároveň upozorňuje na to, že obtěžování sousedů, kteří si nedají říct, může skončit až u soudu.

„Kdo jinému brání nebo ho omezuje v řádném užívání bytu, může být potrestán pokutou, v závažných případech až odnětím svobody na dva roky,“ cituje z přestupkového řádu. S ním a dalšími odborníky jsme pro vás připravili rady, jak se vypořádat s nejčastějšími problémy v soužití.

Problém: Popel od cigaret na balkoně!

To nevadí jen nekuřákům! Soused nad vámi si prostě nemůže plést váš balkón nebo parapet s popelníkem. Je to však těžce prokazatelné, pokud zrovna orgán, s nímž to řešíte, s vámi na balkóně nestojí ve chvíli, kdy vám do vlasů padá popílek. Tak jako u jiných problémů je snaha o dohodu na prvním místě. Jako druhý krok můžete zvolit stížnost majiteli domu.

Jak postupovat: Snažte se dohodnout se sousedy, stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků).

Problém: Kouř z nižších pater!

Příjemný den snadno vyláká kuřáka k pohledu z okna, při kterém cigareta tak chutná. Jenže tu chvílí si obyvatelé bytu nad ním okna raději zavírají… To bývá častý problém, jenže kuřáci to jako problém neradi vnímají. Na prvním místě je samozřejmě snaha upozornit. Pokud se nic nemění, pak nezbývá než se obrátit na majitele domu, družstvo či společenství vlastníků. Pokud ani jejich napomenutí nepomůže, pak nahlaste problém přestupkové komisi města. Ta už má víc pravomocí.

Jak postupovat: Stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků), přestupkové komisi města.

Problém: Zápach při vaření stoupačkami!

Takové vaření zelí umí pěkně zaútočit na čichové buňky. Jenže byť nám to je sebevíc nepříjemné, v takovém případě nemůžeme sousedovi nic vyčítat. Vaření prostě někdy zapáchá. Nedostatek je na straně majitele domu. Pokud je dům vybaven podle současných norem vzduchotechnikou, pak nás žádný výrazný odér nemůže obtěžovat. Pokud je nedostatečná, požadujete nápravu.

Jak postupovat: Stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků) jednejte o stavebních úpravách v domě.

Problém: Prach a špína z vyklepaných koberců!

To nemá omluvu. Kolem domů bývají klepadla, případně jsou jiné varianty. Balkon je v žádném případě nemůže nahrazovat. Zvlášť když tak zašpiníte okna několika partají pod a okolo vás. Majitel domu či společenství vlastníků bytů jej v případě ignorace snah o dohodu mohou napomenout.

Jak postupovat: Upozorněte souseda, stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků).

Problém: Voda z vypraného prádla!

Máte mokrý balkon poté, co sousedka o patro výš pověsí prádlo, či se na něm rozhodne venčit svého psa? Je nepříjemnost, která se musí řešit hned, dokud je podlaha mokrá, případně ještě mokrá prádlo z vyššího patra kape. Jestliže sousedi nereagují na dohodu, řešte to s ním na domovní schůzi.

Jak postupovat: Upozorněte souseda, stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků).


Problém: Příliš velký hluk!

Přesouvání nábytku, příliš hlasitá televize, hádky, noční párty, to patří mezi nejčastější příčiny sporů v bytových domech. Nepomůže-li dohoda, ani povídání s majitelem domu, je to už práce pro obecní policii. Pokud vám není líto peněz, objednejte si měření hluku u zdravotního ústavu. Jedná-li se o rušení nočního klidu, může být uložena pokuta. Pokud však dochází k rušení během dne, nemá policie ani přestupková komise kompetence k zásahu. Pak se obraťte na soud. V nájemním domě může majitel kvůli hluku podnájemník vyhodit i bez soudního řízení.

Jak postupovat: Upozorněte souseda, stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků), volejte policii, obraťte se na přestupkovou komisi města, případně soud.

Problém: Agresivní nebo štěkající pes!

Kdykoliv se s ním na chodbě setkáte, čekáte, kdy vás rafne. Už ty vyceněné zubu vyvolají respekt. Jenže s pocitem ohrožení nic nenaděláte. Na ten zákon nemyslí. Pokud vás pes napadne, pak už je to věcí policie. Pokud »jen« celou noc štěká, pak to po jeho majitele oznamte majiteli domu, v horším případě to nahlaste přestupkové komisi. V krajním případě totiž může být majiteli chov nebezpečného či okolí obtěžujícího zvířete zakázán.

Jak postupovat: Upozorněte souseda, stěžujte si majiteli domu (družstvu, společenství vlastníků), obraťte se na přestupkovou komisi města, případně soud.

Takhle předejdete problémům: Jak nebýt oběť ani hříšník!

Buďte chápaví

Pochopte, že každý z nás něčím občas svého souseda obtěžuje. Než problém poženete třeba k soudu, zkuste si o tom promluvit v klidné atmosféře.

Domluva i písemně

Vždy se pokuste nejdříve o domluvu. Soused si totiž často ani nemusí uvědomovat, že se dopouští něčeho závažného. Někdy stačí taktní upozornění, jindy je lepší písemná dohoda.

Izolujte hluk

Zajistěte si kvalitní izolaci podlah i stěn proti hluku. Hlasitou hudbu si pouštějte do sluchátek. Při výjimečném mejdanu sousedy informujte předem.

Dejte včas vědět o rekonstrukci

O stavebních pracích předem své okolí informujte, omluvte se za případný hluk či nepořádek v této souvislosti.

Psa si ohlídejte

Domácí mazlíčci bývají častou příčinou sporu. Raději jej tedy poctivě voďte na vodítku, ideálně s náhubkem, uklízejte po něm případný nepořádek na chodbě.

Nedělejte naschvály

Bouchání násadou koště do zdi či na strop hlučných sousedů vyvolá jen protireakci. Nekonečné naschvály nic nevyřeší.

Násilí v žádném případě

Ve chvíli, kdy vás bezohledné chování souseda vyprovokuje k facce, stáváte se pachatelem trestného činu a on může být nakonec za chudáka. Snažte se tedy za každých okolností zachovat klid.

Výzva Aha! Máte konkrétní problémy se sousedy, majitelem domu či bytu a nevíte si rady? Napište na aha@ahaonline.czPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.