Na chovatele zaútočila kobra monoklová: V Česku sérum nebylo! Lék přivezla sanitka až z Mnichova! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 5. února 2023

Svátek slaví Dobromila, zítra Vanda

Na chovatele zaútočila kobra monoklová: V Česku sérum nebylo! Lék přivezla sanitka až z Mnichova!

Kobru musel odchytit jiný chovatel přivolaný policisty.
Kobru musel odchytit jiný chovatel přivolaný policisty. (Ilustrační foto ara)

Pravidelné čištění a krmení hadích mazlíčků skončilo v sobotu dopoledne pro chovatele (45) z Dětřichova nad Bystřicí na Bruntálsku obrovskou tragédií. Uštkla ho prudce jedovatá kobra monoklová. Smůla ho provázela i cestou do špitálu, nejprve s ním auto havarovalo a pak se zjistilo, že sérum proti jedu není v Česku k dispozici...

Příbuzní okamžitě zavolali záchranku – na místo vyrazily dvě posádky – rodina však chtěla převoz uspíšit a vyjela doktorům naproti.

Smůla č. 1

Cestou ale havarovali, naštěstí se nikomu nic nestalo. To ještě »hadí muž« komunikoval, jeho stav se ale rapidně zhoršoval.

Smůla č. 2

Lékař okamžitě informoval toxikologické centrum v Praze a chtěl tam nechat pacienta letecky transportovat. Proti se ale postavila příroda, vrtulník kvůli počasí nemohl vzlétnout. Záchranáři mu začali podle pokynu specialistů z Prahy podávat léky a odvezli ho na ARO nemocnice v Krnově, kde byl uveden do umělého spánku. Jeho stav byl v tu chvíli už kritický!

Smůla č. 3

Následně se zjistilo, že antisérum v Česku není k dispozici. Musela pro ně vyjet sanitka do německého Mnichova. Pacient ho tak dostal s desetihodinovým zpožděním. „V případě uštknutí kobrou monoklovou by mělo být podáno do 24 hodin. Do Krnova šest dávek dorazilo po dvaadvacáté hodině. Ihned jsme začali s aplikací prvních čtyř,“ uvedla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Bude v pořádku?

Zda se chovatel uzdraví, je otázka. „Stav je nadále vážný, ale už mimo ohrožení života,“ řekla včera večer Kijonková. Lékařům se totiž chovatele podařilo probudit z umělého spánku a on s nimi začal komunikovat. Pro jistotu mu přesto ještě podali další dvě dávky protilátky.

Co se děje v těle?

Hadí jed je kombinací mnoha látek. Obsahuje neurotoxiny, které ničí nervový systém včetně mozku. Hemotoxiny dokážou »rozleptat« cévy, další způsobují rozpad červených a bílých krvinek nebo velké srážení krve a vznik trombózy.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.