Malá Natálka se nikdy neměla postavit na nohy: Díky koním už sama přejde pokoj! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Malá Natálka se nikdy neměla postavit na nohy: Díky koním už sama přejde pokoj!

Fotografie
Fotografie (internal)

Natálce Němcové jsou už tři roky. Když se narodila, lékaři přehlédli, že má dvakrát otočenou pupeční šňůru kolem krku. „Smolka (první stolice novorozence – pozn. red.) se dostala do plodové vody, malá se toho napila a začala se topit. Pak musela být v inkubátoru, aby dostali z těla otravu krve a ten »bordýlek« odsáli z plic,“ vzpomíná dívenčin tatínek Jakub Němec s tím, že verdikt lékařů byl tenkrát jasný. Natálka nebude chodit! Rehabilitace s koňmi ve stájích v Ohrobci u Prahy ale její osud změnila...

Kvůli problematickému porodu měla Natálka potížes pohyblivostí nohou a také s rovnováhou. „Řekli nám, že bude ležák a žeji nedostaneme ani na kolena,“ pokračuje pan Němec. Když jim jejich lékařka řekla o terapii na koních, neváhali ani minutu. „Víte, chytáme se všeho, co by Natálce mohlo nějak pomoci, takže jsme zkusili i tohle,“ dodává pan Němec.

První den jeho dcerka celou terapii probrečela, pak už si koníka, který se jmenuje Hroch, oblíbila a teď už na nějnedá dopustit. „Za začátku se bála a byl řev. Ona vlastně poprvé byla v přímém kontaktu s tak velkým zvířetem. Pak už to šlo skvěle. Teď se na něj každý den těší a už od rána o něm básní. A co víc, už sama přejde pokoj, což je obrovský úspěch,“ raduje se tatínek.

Problémem jsou samozřejmě finance, protože jedna terapie vyjde na 200 Kč. „Dítě reaguje kladně, a to je pro nás hlavní. Ale uvidíme,jak to bude dál. Dojejích tří let jsme s ní mohli být na rodičovské dovolené a naplno se jí věnovat. Teď nám ten příspěvek vzali, tak jsme zažádali o podporu. Ta se ale posuzuje několik měsíců, takže vůbec netušíme, kdy a jestli vůbec něco dostaneme,“ uzavírá tatínek postižené holčičky.

Fyzioterapeutka Šárka Smíšková (43): Jak koně pomáhají!

„Některé děti se narodí s pohybovým handicapem, jejich možnosti jsou často omezené a rozvoj mobility je pro ně nelehký úkol. Jednou z metod, která může v léčbě pomoci, je právě hiporehabilitace neboli léčba prostřednictvím koně,“ vysvětluje Šárka Smíšková a představuje nám i šestici vycvičených koní, kteří hiporehabilitaci s postiženými dětmi provádějí. Všichni jsou v jezdeckém, areálu občanského sdružení JK Harfa Ohrobec.

V čem spočívá tato terapie?

„Kůň poskytuje svým hřbetem nebo tím, jak jde a vlní se, v podstatě balanční plochu. Pohybuje se, jako když člověk jde, stejně jako lidská pánev, a pokud na něm dítě sedí, tak se tomu pohybu musí přizpůsobovat a adaptovat své rovnovážné systémy. A právě to je pro děti velice důležité.“

Jak to probíhá v reálu?

„S dítětem na koni chodíme různé dlouhé trasy tak, aby se jejich organismus co nejlépe adaptoval. Obvykle je to zhruba dvacet minut, ale je to hodně individuální. Záleží na rozsahu problému dítěte, jak dlouho jejich organismus dokáže pohybové podněty kvalitně zpracovávat. Každopádně léčba aby byla účinná se nesmí přerušit. Jenže bez kryté jízdárny je to pro nás složité. Chodíme s koňmi venku jak ve vedrech,  tak i v mrazech a ve sněhu. Snažíme se sehnat sponzory.“

Jak dlouho terapie trvá?

„Jedná se o doplněk ke komplexní léčbě klienta. K tomu samozřejmě dál probíhá klasická fyzioterapeutická léčba. Aby to ale mělo patřičný efekt, tak by to děti měly absolvovat alespoň minimálně dvakrát týdně po dobu tří měsíců.“

Jaké máte výsledky?

„Největší přínos pro děti je v nenásilném přirozeném pohybovém tréninku, kdy se programově snažíme o zlepšení jejich koordinace, ale i svalové síly, trénují to a díky procházce na koni se zlepšují.“

Pojďme ke koním. Jak se na to připravují?

„Kůň pro terapii musí mít určité povahové rysy, zejména klidnou a vyrovnanou povahu. Musí být i ve výborné fyzické kondici. Výcvik spočívá i v přípravě koně na rušivé vlivy. Musí akceptovat např. otevření deštníku nebo šustění pláštěnky.“

Jak dlouho se připravují?

„To je hodně individuální. Některému to trvá několik týdnů, jinému měsíce.“

Jak je to nákladné?

„Jenom co se týče jídla, výcviku a péče, tak těch šest koní vyjde měsíčně zhruba na 35 000 Kč. Získat dotaci je v dnešní době složité, sponzoři se také těžko shání. Ale když člověk vidí u těch dětí pokroky, tak ví, že ta práce má prostě smysl.

Přečtěte si
bobina
30. 8. 2012 • 08:01

Doktoři "přehlédli" 2x obtočenou pupeční šňůru??? A jak proboha,vždyť to ani nejde přehlédnout! A další blábol,že se holka topila v plodové vodě??? Bože,to je drámo pro blbce,kteří nevědí o co jde,ale člověk který je trochu vzdělaný to musí brát jako pohádku o blbém vlkovi!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.