Malý Ríša: Ochrnul kvůli lékařům! Dali mu špatnou injekci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Malý Ríša: Ochrnul kvůli lékařům! Dali mu špatnou injekci!

Malý Ríša
Malý Ríša (pro Aha! – Kateřina Nová)

Ríša Dušek (5) byl ještě před 2,5 lety veselé zdravé dítě. Pak dostal virovou otravu, málem zemřel a dnes je ochrnutý. Za vše nejspíše může nekvalitní očkování.

Kašlali na léčbu

Ríša žije s rodiči v ostravských Radvanicích a bez pomoci maminky se ani minutu neobejde. Jeho potíže začaly v létě v roce 2009. Dostal vysoké horečky, na které nezabíraly léky ani zábaly. Jenže v nemocnici lékaři rodiče odbyli s tím, že jde jen o angínu, a poslali chlapce k obvodní dětské lékařce. Ani ona nic nezjistila.

„I když jsem jí říkala, že se syn neudrží na nohou, dostal léky na obyčejnou angínu,“ vzpomíná Ríšova maminka Viera Dušková. Za dva dny se jeho stav prudce zhoršil. V noci ho rodiče našli v děsivém stavu. „Měl po celém těle skvrny, bylo mu moc zle,“ pokračuje Viera Dušková.

Rodiče okamžitě zavolali sanitku, která Ríšu odvezla do porubské nemocnice. Odtamtud ho vrtulník transportoval do Brna. Ale to už bylo hodně zle. Ríša chrlil z plic zpěněnou krev a jeho srdíčko přestávalo pracovat. „Říkali nám, že to nepřežije,“ pokračuje maminka.

Tři týdny byl v kómatu

Ríša v nemocnici upadl na tři týdny do kómatu. Když se probral, měl oči úplně zarudlé a nereagoval na nic. Až magnetickou rezonancí se zjistilo, že měl encefalitidu.

„Bylo to asi nekvalitním očkováním. Potvrdilo to několik lékařů. Ale dokázat to nejde,“ říká maminka. Ríšu si rodiče vzali do domácí péče navzdory tomu, co radili lékaři. „Nestrpěla jsem, aby ležel sám v nemocnici, přivázaný k postýlce. Dala jsem výpověď v práci, abych mohla být s ním,“ vysvětluje maminka.

Chlapci se věnuje doslova každou minutu. Rodina kvůli němu přestavěla dům, aby si nikde neublížil. Ríšu učili všechno znova a šlo to ztěžka. Do dnešního dne nemůže mluvit, neumí se smát ani plakat. Jídlo dostává přes sondu. Bez dýchacího přístroje se v noci a při odpoledním spánku neobejde.

„Ale i to je pokrok. Původně nám řekli, že ho bude muset používat nonstop,“ popisuje maminka.

Pomůžete rodině?

■ Na péči o dítě dostává Viera Dušková asi devět tisíc korun, k tomu bere nejnižší stupeň mateřské. „Jenže nikdo neví, jak to s rodičovským příspěvkem bude příští rok,“ obává se. Synka vozí do speciální školky až do Orlové, kde mu každý den dělá asistenta. „Jinde ho nevzali a on tak moc touží po setkávání s ostatními dětmi.“

■ Školka však stojí měsíčně i s dopravou čtyři tisíce korun. S takovými náklady Duškovi žijí od výplaty k výplatě. Ríšovi by rádi dopřáli pobyt u moře nebo na horách. Zvláště teď, když začíná smogové období a Radvanice jsou v samém centru smogové kalamity. Pokud chcete Duškovým pomoci, pošlete libovolnou částku na číslo účtu 6701002201291093/6210 (mBank).Přečtěte si
elis3
7. 11. 2011 • 13:07

tak, tak, souhlasím

radunka64
7. 11. 2011 • 09:51

Takový příspěvek může napsat jedině hyena...a to tu hyenu ještě urážím!!!!!!!!!!

ouha
5. 11. 2011 • 09:58

Přispět na to, aby rodiče mohli nemocnému dítěti dopřát "pobyt u moře nebo na horách"? Jsou stuace - a není jich málo -, kdy matka samoživitelka nemůže postiženému dítěti dopřát pomalu už ani kvalitní žrá dlo. Tady nepomůžou charitativní sbírky, ale radikální výměna špatné, zkorumpované vlády.

opportunity
5. 11. 2011 • 09:53

Znám dva lidi, co taky dojeli na očkování (proti chřipce) - jeden zemřel, druhý má doživotní následky. Dokázat se to prý nedá, i když to potvrdí několik lékařů - jen mezi 4ma očima

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.