Tragédie na školním výletě: Utopil se žák i učitelka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Tragédie na školním výletě: Utopil se žák i učitelka!

Tělo utonulého školáka nakonec našli záchranáři přímo pod jezem, ale až 3,5 hodiny po jeho zmizení. A to ještě až poté, co zatáhli stavidla a snížili průtok vody.
Tělo utonulého školáka nakonec našli záchranáři přímo pod jezem, ale až 3,5 hodiny po jeho zmizení. A to ještě až poté, co zatáhli stavidla a snížili průtok vody. (Foto ČTK / Vladislav Galgonek, repro – TV Nova, ara)

Tragédií skončil vodácký kurz žáků 7. třídy Základní školy Jubilejní z Nového Jičína.

Domů se již nikdy nevrátí jeden z žáků (†13) a také učitelka (†46). Oba se utopili pod jezem Mlýnského potoka v Olomouci.

Škola si objednala výlet na raftech, jez ale z rozhodnutí instruktora nesjížděli. Žáci plavidla přenesli a během přestávky začali skákat do vody pod jezem. Instruktor to povolil, ale vymezil jim k tomu místo.

Třináctiletý hoch se ale do vody vrhl jinde a proud ho začal unášet do jezu! Když se začal ve válci topit, skočil mu na pomoc jak instruktor (24), tak 46letá učitelka. Dál už bojovali o život všichni tři. Minimálně dva marně...

Dvě těla vylovili přivolaní záchranáři během půl hodiny, instruktora se jim dokonce podařilo oživit a transportovat do nemocnice. „Je na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci, ovšem v kritickém stavu. Pod vodou byl 15 až 30 minut,“ popsal včera odpoledne ředitel olomoucké záchranné služby Ivo Mareš.Rovněž tělo učitelky odnesl proud asi 500 metrů od jezu. „U ní už resuscitace nebyla možná,“ dodal Mareš.

Po chlapci ale policisté a potápěči dlouho pátrali bezvýsledně, z břehů, člunů i přímo v proudu. Jeho tělo objevili až po třech a půl hodinách, a to pouhých 30 metrů od místa neštěstí! Evidentně uvízl ve vodním válci. „Voda tady není nebezpečná, jenže silně pršelo a vody bylo podstatně víc,“ vysvětlovali policejní potápěči.

Prokleté místo!: Už se tam umíralo...

Prakticky na stejném místě na konci března skočila do Mlýnského potoka za svým topícím se synem žena (†33). Chlapec spadl do vody poté, když z ní tahal svůj batoh. Matka mu chtěla pomoci, ale v proudu sama utonula, zatímco chlapci pomohla jiná žena (23), která náhodou jela kolem na koni.

V čem je to místo tak zrádné? Jsou tam vlastně dva jezy v jednom. „Je tam přepad a vracák. Musí se tam dávat pozor, aby to rafty nestáhlo. Musí se tam včas zastavit a nasednout ve správné vzdálenosti pod jezem,“ uvedl pracovník olomoucké cestovky, která podobné školní výlety na nafukovacích lodích pořádá.

Za tento však zodpovědná nebyla. „My máme vždy šest dětí na instruktora. Některé školy ale šetří a raději s sebou berou třeba někoho z rodičů. A pak mají v proudu problémy,“ doplnil znalec.

S adrenalinem je konec

Novojičínské školy maléry snad přitahují. V červnu 2009 totiž při školním výletě zahynul učitel jiné zdejší školy, když žákům předváděl tzv. zorbing, tj. jízdu ze svahu v nafukovací kouli. I nstruktoři jej však nedokázali zachytit do sítě a muž se zabil!

Žák 9. třídy navíc utrpěl těžké zranění. „Svoláme mimořádnou poradu ředitelů škol a vydáme přísný zákaz provozování jakýchkoli adrenalinových aktivit na školních výletech. Toto už se nesmí opakovat,“ sdělila mluvčí novojičínské radnice.Přečtěte si
illis
11. 6. 2011 • 05:58

spojený s adrenalinovým sportem může nebezpečný. Škola v době vyučování ručí za bezpečnost dětí. Tento sport ať klidně absolvují s rodiči, ale ne pod dozorem jiných osob. Koupání v okolí jezu je vždy nebezpečné, i když instruktor vymezil bezpečné místo, je vidět, že děti na pokyny kašlou. Někteří si jdou prostě za svým. Zbytečně zmařené dva život a třetí život mladého instruktora je veklmi vážně ohrožen. To bylo to samé i s tou velkou koulí, která se řítila ze svahu.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.