Dešťovky na chodnících? Letos ne! Nemnoží se! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Dešťovky na chodnících? Letos ne! Nemnoží se!

Fotografie
Fotografie (internal)

Také jste letos ještě neviděli po dešti na chodnících a v zahrádkách spousty dešťovek? Není divu! Žížaly nemají to správné klima a z půdy se jim nechce. Podle odborníka na jejich chování RNDr. Václava Pižla z Ústavu půdní biologie Akademie věd je vysvětlení jednoduché. Žížaly letos ještě neměly svůj »žížalí den«!

Žížala obecná z půdy kvůli slunci běžně nevylézá. Pouze vystrčí fialovočerveně zbarvenou přední část a do díry si vtahuje potravu. „Ve správný den se ale vydává hledat partnera, se kterým by si vyměnila sperma. Je totiž hermafrodit,“ vysvětlil Václav Pižl.

A jak takový »žížalí den« vypadá? Typicky nastává v časných ranních hodinách po silně deštivé noci. Musí být pošmourno a velká vlhkost. Zatímco loni byl takový den už v půlce dubna a pak do zimy ještě dvakrát, letos žížaly z půdy ještě nevylézaly. „Takový den někdy nemusí ani nastat,“ popsal Pižl.I ž

Autor:  lt

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.