Trojici estébáků odsoudili podmínečně po dlouhých 45 letech!

Opakované výslechy, sledování a výhrůžky. Trvalý tlak ze strany StB donutil manžele Hyblerovy v 80. letech k emigraci do zahraničí. Pražský soud včera trojici bývalých příslušníků tajné služby Milana K. (81), Vladimíra N. (74) a Karla V. (82) podmínečně odsoudil.
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Mezi roky 1980 a 1982 měli bývali příslušníci StB Milan K., Vladimír N. a Karel V. vytvářet tlak na manželský pár signatářů Charty 77. Martina Hyblera (74) podle obžaloby v rámci akce se spisovým názvem Mobile opakovaně vyslýchali, přičemž ho při jednom výslechu měli doma vytáhnout z vany, jindy se musel svléknout donaha a zároveň mu vyhrožovali, že by se mu mohla stát nehoda, když by šel po kraji chodníku. Ivanka Hyblerová Lefeuvre (76), která byla vedená ve spise jako Baletka, zase vzpomínala, jak jim kdysi estébáci vpadli do bytu a jako jednoho z nich poznala obžalovaného Milana K.
„Nechci nijak zpochybňovat, že se tato událost stala. Zásadně však zpochybňuji, že bych se takového zásahu účastnil,“ popřel to zmíněný obžalovaný. I ostatní dva senioři brali soud jako vypořádávání se s minulostí a odmítali jakoukoliv spojitost s šikanou rodiny, která vedla k tomu, že se manželé i se třemi dětmi v červnu 1982 odstěhovali do Francie. Soudkyně Dana Šindelářová byla nekompromisní. Za zneužití pravomoci úřední osoby dala všem třem důchodcům dvouletou podmínku s odkladem na dva roky. „Funkce trestu je symbolická, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ okomentovala rozhodnutí. Dopálený Milan K. to označil za nehoráznost a odvolal se stejně jako další dva nepravomocně odsouzení muži.
Asanace na chartisty
Akce Asanace byl krycí název pro operaci StB z přelomu 70. a 80. let minulého století. Komunistický režim se snažil donutit nepohodlné občany, zejména signatáře Charty 77, k odchodu z Československa. Obžaloba nemohla tento případ úplně spojit s akcí Asanace, jelikož ve spisech Baletka a Mobile vedených o manželích Hyblerových nepadla o vystěhování ani zmínka.
Zatím bez odškodnění
Za 8,5 roku nedobrovolné emigrace si manželé řekli o odškodnění 850 tisíc. Soudkyně je odkázala na občanskoprávní soud.
Víte, že…
...proces se táhne už od dubna 2019, a jelikož se obžalovaní odvolali, tak ještě nějakou dobu bude pokračovat?