Soud rehabilitoval faráře Toufara (†47)

Katolický kněz Josef Toufar (†47) následkem výslechů Státní bezpečnosti (StB) padl 25. února 1950 po tzv. Číhošťském zázraku za oběť komunistickým represím. Krajský soud v Hradci Králové ho včera rehabilitoval za nezákonné zatčení a vazbu.
Podněcovatelem popudu k Toufarově soudnímu navrácení bezúhonnosti podle zákona 119/1990 byl zakladatel Muzea českého a slovenského exilu 20. století Jan Kratochvíl. Jelikož duchovní neměl žádné potomky či sourozence, kteří by mohli návrh soudu podat, učinil tak jako oprávněná osoba státní zástupce. „Toufarovi se dávají vyznamenání a stavějí sochy, ale právní vyřešení věci zatím nikdo neřešil,“ řekl advokát Lubomír Müller, jenž podnět vůči státnímu zastupitelství vypracoval, odkazujíce například na to, že roku 2014 prezident Miloš Zeman knězi in memoriam udělil medaili Za zásluhy.
Šílené bití
Po výsleších – kde Toufar marně vysvětloval, proč se v jeho farnosti několikrát samovolně na zdi pohnul krucifix – bylo farářovo tělo jedna velká podlitina. „Nepodobal se ani člověku. Měl takovou divnou barvu v obličeji a zřejmě měl strašné bolesti. Všiml jsem si, že rukama si stále sahal na břišní krajinu.“ uvedl roku 1968 estébák Robert Skerl.