Rádce Aha! Největší benefity ředkviček

Ředkvičky jsou ideální volbou pro každého, kdo chce tělu dopřát očistu. Obsahují minimum kalorií, zato spoustu vody, vitaminů a antioxidantů. Pomáhají s trávením, odvodňují organismus a podporují činnost jater. Jejich štiplavá chuť zároveň povzbudí chuť k jídlu i metabolismus. A navíc jsou rychle po ruce – stačí je jen omýt a zakousnout se.
Pomocník při dietě
Tato křupavá zelenina obsahuje velmi málo kalorií – jen asi 16 kcal na 100 gramů – takže se výborně hodí do redukčního jídelníčku. Díky vysokému obsahu vody (až 95 %) pomáhá hydratovat organismus, čímž podporuje správnou funkci ledvin i vylučovací soustavy. Ředkvičky jsou přírodní diuretikum – tedy potravina, která přirozeně odvádí přebytečnou vodu z těla. To znamená, že pomáhají i proti zadržování vody a nadýmání. Jsou tak ideální nejen pro jarní očistu těla.
Proč je jíst
- Obsahují vitamin C, kyselinu listovou, draslík a antioxidanty, které posilují imunitu, přispívají k dobré náladě a chrání buňky před poškozením. Navíc mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.
- Ředkvičky podporují trávení – jejich jemná štiplavost stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, takže napomáhají lepšímu zpracování potravy. Mimochodem, i jejich listy jsou jedlé a plné živin!
Jak je zařadit do jídelníčku?
Skvěle se hodí do salátů, pomazánek, polévek, ale i na gril. Výborně ladí s máslem, tvarohem nebo jogurtem. A pokud je uchováváte ve studené vodě, vydrží křupavé déle. Při nákupu vybírejte pevné, sytě zbarvené plody s čerstvými listy.
Na co si dát pozor
1. Citlivý žaludek: Štiplavé látky v ředkvičkách mohou podráždit žaludeční sliznici, zvlášť u lidí s gastritidou nebo vředy.
2. Štítná žláza: Ředkvičky obsahují látky, které ve velkém množství mohou narušovat vstřebávání jódu – problém hlavně při poruchách štítné žlázy.
3. Nadýmání: U někoho mohou způsobovat plynatost, zvlášť když se jedí ve větším množství a syrové.
4. Kvalita: Vyhýbejte se ředkvičkám, které jsou měkké, popraskané nebo nahnědlé – mohou být dřevnaté, hořké a bez chuti. 5. Omytí: Vždy je dobře omyjte – rostou v zemi a na slupce mohou být zbytky hlíny nebo chemických látek, pokud nejsou bio.
Nakládané celé ředkvičky
Ingredience (na 1 větší zavařovací sklenici): 2 svazky menších ředkviček (cca 20 – 25 ks) 200 ml vody 150 ml vinného nebo jablečného octa 1 lžíce soli 1,5 lžíce cukru 4 až 6 kuliček černého pepře 1 až 2 bobkové listy Volitelně: 2 plátky česneku, 1 lžička hořčičných semínek nebo chilli
Postup: Ředkvičky omyjte, odkrojte nať a kořínky. Naskládejte je do sterilizované sklenice s kořením dle chuti. Poté přiveďte k varu vodu, ocet, cukr, sůl a koření, promíchejte, dokud se vše nerozpustí. Zalijte ředkvičky horkým nálevem až po okraj a pevně uzavřete. Nechte vychladnout a uložte do lednice. Kdy jsou hotové? Po 2 až 3 dnech chutnají jemně nakysle a svěže, po týdnu jsou krásně proleželé a pikantní. V lednici vydrží cca 2 – 3 týdny.