Michal (64) onemocněl nevyléčitelnou nemocí: Měl jsem 120 kilo a polykal prášky

Příběh Michala Janků (64) z Teplic může inspirovat každého. Ještě před šesti lety byl, jak sám říká, jasným adeptem na mrtvici nebo infarkt. Pak ale přišla roztroušená skleróza (RS) a jemu se otočil život naruby. Přesto tvrdí: Zachránilo mi to život!
Byl úspěšný podnikatel. Obtloustlý, plný stresu a napětí. „Měl jsem 120 kilo a bral několik prášků na různé neduhy,“ vzpomíná. V roce 2019 ho z ničeho nic začala brnět levá ruka, což přisuzoval problémům s páteří. Když nepomohl odpočinek, skončil na neurologii. „Dostal jsem se do rukou teplického RS Centra, kde zjistili, že mám roztroušenou sklerózu,“ dodává s tím, že ho diagnóza šokovala.
Pak si uvědomil, že pokud chce žít, i když s nemocí, musí změnit úplně všechno. „Začal jsem se hodně hýbat, chodit s hůlkami, jezdit na kole a z »eresky« si udělal druhou ženu,“ usmívá se. Shodil úctyhodných 46 kilo a propadl tanci. Dnes přes teplické RS Centrum pořádá pro další pacienty taneční kurzy i přednášky a spolupracuje i se známým tanečníkem Janem Onderem.
Zázračná stěna
Důležitá je v případě RS rychlá diagnostika a nasazení správné léčby. Ke kvalitnějšímu životu pomáhá pohyb. Velmi účinná je chůze a také horolezení. V Teplicích vodí klienty na lezeckou stěnu na okraji Ústí nad Labem. „Mají mnohem lepší pohyb ve vertikálním směru. Dokážou se díky tomu dostat výš a výš, zapojit končetiny, ve kterých za normálních okolností nemají například už takový cit. Lezení je posiluje tělesně i duševně,“ vypočítává výhody fyzioterapeutka Petra Hánělová Lohniská.
První příznaky?
Mezi příznaky, kterými se RS často ohlásí, je svalová slabost, většinou jednostranná, necitlivost končetin, neustávající brnění či mravenčení až bolest. Někdy poruchy koordinace či nejistá chůze. „U mě to začalo tak, že když jsem sklonila hlavu, měla jsem pocit, že mi tělem projela elektřina, to se opakovalo,“ popsala kadeřnice Božena Jakešová (58), která se léčí už 24 let.