Kolínské muzeum: Zbraně, šperky, mince a 7000 let staré vědro
Památky na rané zemědělství i němí svědci brutálních plenění. Do dnešních dnů po dávných pohanech v české kotlině zbyly kromě kostí i artefakty, které ve svém rajonu objevili středočeští archeologové. Plody jejich práce představuje Regionální muzeum v Kolíně výstavou Klenoty středočeského pravěku. „Výstava navázala na stejnojmennou publikaci a vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých lokalit středních Čech, z nichž polovina se rozprostírá právě na Kolínsku,“ uvedl archeolog Daniel Dvořáček.
Zakonzervováno
Jeden z nejstarších exponátů výstavy představuje keramické studniční vědro, které roku 2016 ve Velimi na Kolínsku vědci nalezli v torzu dřevěné studny. „Díky zamokřenému terénu se dřevo zakonzervovalo a bylo jej možné pomocí přesně datovat na přelom let 5196 až 5195 před Kristem. Nález dokládá počátky usedlého způsobu života spjatého s nástupem zemědělství,“ popsal Daniel Dvořáček. Pozoruhodný je i zbraňový nález kamenného sekeromlatu z kostrových hrobů z Peček na Kolínsku mezi lety 2007 až 2011.
Ukryté zlato
Pozoruhodnosti odhalil i výzkum mezi lety 1984 až 2011 ve Skalce u Velimi na Kolínsku, kde archeologové odkryli hradiště ze střední doby bronzové (1600 – 1300 př. n. l.), které tehdy s jeho obyvateli padlo za oběť brutálnímu vyplenění. „Na místě se krom skeletů se známkami po násilné smrti nacházely také například bronzové hroty šípů a před zraky útočníků úspěšně schované zlaté svitky, které mohly fungovat jako forma platidla nebo ozdoby,“ řekl archeolog.
20 let výzkumu
Vitríny návštěvníkům prezentují výsledky terénních výzkumů Ústavu archeologické památkové péče střední Čech (ÚAPPSC) z většiny realizovaných za uplynulých 20 let, které odhalily pozůstatky napříč závěrečnou fází tuzemského pravěku – od kultur mladší a pozdní doby kamenné přes Kelty (6. stol. př. n. l. – kolem 0 n. l.) až po germánské kmeny (1. – 4. stol. n. l.) a stěhování národů (4. – 7. stol. n. l.), v jehož pozdější fázi na území dnešního Česka přicházejí Slované.
Keltské dědictví
Cenné poklady vydalo v období 2014 až 2016 i podhradí keltského hradiště v Týnci nad Labem, která pravděpodobně sloužila jako říční přístav. V lokalitě se mimo jiné podařilo nalézt ozdobné bronzové kování vědra ve tvaru kančí hlavy či keltské mince. Další keltské nálezy na výstavě v podobě oděvních spon a nákrčníků zvaných torques pocházejí z Pitkovic na okraji Prahy z let 2006 až 2010.