Koruna uherských králů! V Turnově vystavují svatoštěpánský klenot

Dokonalá a precizní je replika svatoštěpánské koruny uherských králů. Dílo z rukou zlatníka Jiřího Urbana (70) zdobí imitace zlata i drahých kamenů. Jen jako by ji někdo poničil. Vypadá poškozeně, to kvůli nalomenému křížku na vrcholu. A nyní je k vidění v Muzeu Českého ráje.
Je zatím poslední kopií panovnických klenotů, které známý šperkař v Turnově ještě nevystavoval. Vytvořil ji přitom už před deseti lety. „Byla součástí výstavy Magičtí Lucemburkové, která byla zahájena v Ostravě v květnu 2015. Z bohaté sbírky replik korunovačních klenotů, které zlatník Jiří Urban dosud vytvořil, byla jedinou, která doposud v turnovském muzeu chyběla,“ upřesnil kurátor výstavy Miroslav Cogan.
Kopii zlatník vyrobil přímo v Turnově z pozlaceného stříbra podle dostupných dokumentů a fotografií. „Základ koruny tvoří byzantská obroučka zdobená skleněnými imitacemi drahokamů, emailovými medailony světců a zavěšenými přívěsky (tzv. pendule),“ popsal Miroslav Cogan korunu, kterou si lze detailně prohlédnout v muzeu až do 20. dubna.
Tajemný kříž
Koruna v sobě skrývá záhadu, která dráždí historiky i milovníky legend: Proč je kříž na vrcholu nakloněný? Byl poškozen při jejím ukrytí po údajné krádeži, kterou zosnovala matka Ladislava Pohrobka? Nebo snad Habsburkové chtěli tímto gestem symbolicky zničit její údajnou magickou moc? Podle dalších legend značí poklonu před Bohem...
Originál je v parlamentu
Pro Maďary má svatoštěpánská koruna mimořádný význam. Dokonce se stala součástí státního znaku. Její osud byl dramatický. V roce 1463 ji musel uherský král Matyáš Korvín vykoupit od císaře Friedricha III., který ji získal po obsazení korunovačního města Székesfehérvár. Na konci druhé světové války byla prohlášena za americkou válečnou kořist a převezena do USA. Do Maďarska se vrátila až v roce 1978, vystavena je v maďarském parlamentu v Budapešti.