Pistole, pušky, samopaly i kulomety! Palné zbraně šesti období

Zcela unikátní a v Evropě ojedinělou expozici palných zbraní připravilo olomoucké Vlastivědné muzeum. Návštěvníci expozice mohou obdivovat na tři stovky pušek, pistolí, kulometů či samopalů od 17. století až po současnost.
„Výstava představuje různorodost užití, funkce a vzhled palných zbraní v průběhu staletí. Návštěvníci poznají proces výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku,“ prozradila Aha! mluvčí muzea Martina Vysloužilová a dodala: „Přes 300 exponátů zbraní ve vitrínách doplňují další předměty jako prachovnice, bodáky a další věci.“ Na své si na výstavě přijdou odborníci, milovníci zbraní, sběratelé, ale i zcela nepoučení lidé.
„Jde nám o to, aby se o zbraních něco dozvěděli a nebáli se jich. Zbraně přece provázejí člověka od nepaměti. Jsou tedy také ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností doby, v níž vznikaly. A ačkoliv je jejich hlavním účelem lov nebo boj, nemůžeme je přehlížet – jsou součástí historie,“ uvedl kurátor výstavy Karel Podolský. Výstava zachycuje vývoj palných zbraní od poloviny sedmnáctého století do současnosti. Rozdělena je do šesti vzájemně propojených období. Nejstarší jsou doutnákové a kolečkové zbraně, pak je tu velká sbírka zbraní křesadlových, zbraně perkusní, zadovky, opakovačky, expozici pak završují samonabíjecí zbraně.
SMUTNÝ OSUD KŘESADLOVKY
Pistoli s křesadlovým zámkem Georga Keisera z přelomu 17. a 18. století, která je jednou z perel výstavy, provází tragický příběh. Vídeňský puškař pocházející z Chebu ji vyrobil pro rod Pálffyů z Erdödu a s velkou pravděpodobností ji vlastnil a používal Mikuláš VI. Pálffy, polní maršál císařské armády a uherský palatin.
Pistole se neznámým způsobem dostala do rukou generálu Methoději Kubáňovi, polnímu kurátovi a zakladateli duchovní služby v československé prvorepublikové armádě. Ten byl také sběratelem zbraní a vzácnou pistoli věnoval krátce před svou smrtí olomouckému muzeu. Poté byl zatčen gestapem, vězněn a následně umučen v koncentračním táboře.