Nešťastné maminky přiznávají temné myšlenky: Chtěla jsem malé zašít oči
Už nemůžu dál. Nezvládám. Jsem vůbec dobrá máma? Nebylo by lepší, abych nebyla? I takové myšlenky se honí hlavou ročně až 40 tisícům nastávajících a čerstvých maminek po celém Česku. Nejen ženám teď pomocnou ruku podává první specializované zařízení v Česku!
Jim je třeba co nejdříve podat pomocnou ruku, protože jejich psychické problémy mohou skončit tragédií. Přesně to nyní dělá první specializované Centrum perinatální duševní péče (CPDP) v Česku se sídlem v pražské Poliklinice na Zeleném pruhu. Jednou z maminek, které už centrum zakrátko stihlo výrazně pomoci, je Vanda K. (33) z Prahy, máma malé Malvínky. „Že něco není v pořádku, jsem si přiznala 11 dní po porodu, partner to viděl dřív,“ svěřila se. Sužovalo ji nechutenství a hodně temné myšlenky: „Běžný fenomén je poporodní blues, turbulence emocí, kdy se střídají špatné a světlé momenty. Já měla jen ty špatné.“ Byť nečekala, že mateřství bude jen zalité sluncem, co přišlo, ji zasáhlo.
„Nejhorší bylo, když jsem malé chtěla zašít oči, protože nespala. Byly jsme celé noci vzhůru, jen ona a já, a jinak nikdo, s kým bych si mohla popovídat. A ona brečela, nic nefungovalo, nemohla jsem ji utišit...“ Doslova během pár dnů se dostala do péče CPDP a ví, že je vše na dobré cestě. „Už dokážu říct, že jsem ráda, že jsem máma.“ Sama ví, jak důležité je pro rodičky umět se svěřit, že se trápí. „Je v pohodě žít v bordelu. Je v pohodě nebýt v pohodě. Nikdy to nebude takové, jaké jste si to představovaly,“ vzkazuje dalším maminkám.
Síť dostupné péče
Zařízení, kde odborníci řeší i předcházejí duševním onemocněním, je součástí nově vznikající příspěvkové organizace města Zahrada pro duši. „Jejím prostřednictvím chceme do dvou let vytvořit síť dostupné péče o duševní zdraví,“ řekla Aha! náměstkyně primátora Alexandra Udženija (48, ODS).
Sto zájemců za měsíc!
Jak jsou podobné instituce potřebné, dokazuje i zájem o služby centra – za první zkušební měsíc provozu je vyhledalo přes 100 zájemců! Jak Aha! ujistil primář Antonín Šebela, že by nestíhali příval dalších, nehrozí. „Jde nám o intenzivní ambulantní režim, snažíme se co nejdříve dostat klienty do stavu, kdy fungují, a pak je propouštíme.“ Obracet se na jeho tým mohou i tatínkové, zkrátka kdokoli blízký, kdo zachytí signály, že rodičovství neprobíhá v pohodě. K dispozici mají psychiatry, psychology, ale i službu hlídání dětí, aby si maminky mohly aspoň na chvíli odpočinout.
Nejhorší je tlak blízkých
Že mateřství není jako z katalogu na dokonalost, říká i primář Šebela. Paradoxně podle něj nejsou až takovou hrozbou sociální sítě zobrazující skvělý život. „Průzkum ukázal, že největším vyvolávačem nepohody je tlak blízkých, třeba od tchyně, partnera, vlastních rodičů...“ A co radí? „Dovolte si nebýt perfektní! I když první týden či dva vašeho mateřství budete vnímat jako špatné, nic se neděje – máma budete třeba dalších 50 let.“ Důležité podle něj je nenechávat si trápení pro sebe, svěřit se partnerovi, kamarádce a společně hledat pomoc.
Nebojte se ozvat
Centrum perinatální duševní péče je tu i pro vás, pokud pociťujete v těhotenství nebo po porodu změny nálad, zažíváte úzkost nebo pocity, s nimiž si nevíte rady. Objednat se můžete na čísle +420 777 447 777 nebo na e-mailu recepce@cpdp.cz.