Politici bijí na poplach: Duševní zdraví dětí se horší

Dlouhá izolace během covidu, válka na Ukrajině a další krize zhoršily psychický stav dětí. Některé se kvůli tomu uchylují k násilí, trestné činnosti, sebepoškozování či sebevraždě. Vláda se chce soustředit na prevenci a rozpoznání problematických případů.
Podle dat vlády až 40 % žáků vykazuje střední a těžké deprese a 30 procent střední až těžké úzkosti. Linka bezpečí jen v roce 2023 řešila téměř 4 tisíce telefonátů týkajících se sebevražd! To je 400procentní nárůst oproti roku 2017. Ruku v ruce s tím se zvyšuje i násilí mladistvých a dětí. Ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN) tak včera oznámil, že se rozšíří centra dětského duševního zdraví, zlepší se financování Linky bezpečí (na kterou se dnes polovina dětí ani nedovolá) a rozdá se do kroužků, škol, policejních stanic či sportovních oddílů soubor informací, jak problematické případy poznat a jak s nimi dále postupovat.
Počet sebevražd dětí roste, přibývá i případů sebepoškozování: Co za tím stojí?
Alarmující čísla!
- o 26 procent vzrostl počet dětí stíhaných za násilnou kriminalitu v posledních pěti letech. Zatímco v roce 2019 to bylo 920 dětí, letos už 1159 dětí.
- o 23 procent vzrostl také počet registrovaných trestných činů páchaných dětmi. V roce 2019 to bylo 589 skutků, letos už 724.
- rostoucí počet sebevražd u dětí a mladistvých. V roce 2023 se o ni pokusilo o 176 z nich. V prvních třech a půl měsících letošního roku to bylo už 83 pokusů.
Intimní vyznání hvězdy Dětí ráje 2: „Mateřské“ vyhoření Markéty Martiníkové