Zaměstnancům se zdráhají přidat, ale... Politici chtějí vyšší platy!

Po dvou »hubených letech«, kdy platy politiků byly zmrazeny, nastal čas na přidání. A to nijak malé. Rezort ministra práce Mariana Jurečky (43, KDU-ČSL) narýsoval velkorysé přidání – politikům se od příštího roku mají platy zvednout o skoro 14 procent!
Se zvýšením platů politiků – ale také soudců či státních zástupců – počítá od příštího roku novela zákona o platu představitelů státní moci, které MPSV nedávno poslalo do připomínkového řízení. V ní se navrhuje skokový růst odměn – například měsíční plat premiéra a předsedy parlamentní komory by vůbec poprvé přesáhl 300 tisíc korun a plat ministrů 200 000 korun. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni.
Vyšší i náhrady
Politikům mají spolu s platy vzrůst i měsíční náhrady. Například zvláštní víceúčelová paušální náhrada prezidenta by představovala 361 tisíc korun. Paušální náhrada premiéra by činila 39 tisíc korun a ministra 32 400 korun. Poslanecká a senátorská paušální náhrada na stravné a reprezentaci by byla 17 300 korun, cestovní náhrada by podle vzdálenosti bydliště představovala až 64 700 korun. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory by činila 62 500 korun.
Rozhovor s Marianem Jurečkou o důchodové reformě
Platové navýšení se propíše také do výdajů státního rozpočtu v příštím roce. Na platy soudců má jít oproti letošku navíc 813 milionů, o 109 u státních zástupců. A politici? „U představitelů státní moci činí dodatečné náklady pro rok 2025 oproti roku 2024 celkem 31 milionů Kč! (jde o meziroční navýšení o 13,7 %),“ stojí v důvodové zprávě novely. Ještě nedávno přitom vláda řešila, jestli lékařům a policistům přidat pět, nebo sedm procent...
Spěchá se kvůli soudcům
Nastavením platů poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších vysokých funkcionářů se musejí politici znovu zabývat potom, co Ústavní soud zrušil koncem května s platností od příštího roku zákonný koeficient nutný pro jejich výpočet. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku.
Navrhovaná novela vrací koeficient od ledna na dřívější úroveň. Bez schválení nové úpravy by platy nebylo jak stanovovat. „Věříme, že zákon bude schválen. Na jednání vlády ho MPSV má v úmyslu předložit urychleně ihned po skončení meziresortního připomínkového řízení,“ sdělil Aha! mluvčí rezortu Jakub Augusta.