Menší nášup platů politiků a... Jak to bude se stavebním řízením?

Zmrazení platů ústavních činitelů není podle vlády správná cesta. Proto odklepla, aby rostly namísto původních 13,7 jen o 6,9 procent. Ušetřené peníze chce kabinet dát na platy zaměstnanců v justici. Čas na prosazení změny se ale čtyřkoalici krátí.
Původní růst platů o necelých 14 procent vyvolal pozdvižení nejen mezi veřejností, ale také mezi politiky. Podle všech je takový nášup neobhajitelný. „Je pochopitelné, aby politici, soudci i státní zástupci sledovali vývoj průměrných mezd ve veřejném sektoru i v celé ekonomice,“ řekl včera po jednání vlády ministr dopravy Martin Kupka (48, ODS). Vláda se ale nechce vydat cestou zmrazení platů, jak navrhuje opozice, kdy ANO tak chce učinit na 5 let, SPD do konce volebního období. ANO chce dokonce kvůli platům svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Premiér Petr Fiala (60, ODS) už dříve argumentoval, že následné rozmrazení platů znamená opět skokový nárůst.
Podle něj i dalších členů vlády by se politici svými platy vůbec zabývat neměli a vše by mělo být na základě nastaveného automatu. Změna teď poputuje do Sněmovny, kde se dá očekávat střet mezi zastánci vládního kompromisu (čtyřkoalicí) a zmrazování (ANO a SPD). Platy politiků a soudců se řeší poté, co do věci zasáhl Ústavní soud. V minulých letech se kvůli různým krizím platy zmrazily.
Soudci se kvůli tomu obrátili právě na ústavní instanci, a ta konstatovala, že snížení jejich platů po trvalé změně koeficientu používaného pro jejich výpočet odporuje ústavnímu pořádku. Rezort práce na to konto připravil novelu upravující pravidla pro všechny ústavní činitele. Ústavní soud ale uvedl, že se ve stížnosti snížením platů politiků vůbec nezabýval. Kupka se ale neobává toho, že soudci rozhodnutí vlády znovu napadnou. Počítá se solidaritou, kdy ušetřené prostředky na platy soudců a státních zastupitelů mají jít na navýšení odměn pro špatně ohodnocené administrativní pracovníky v justici.
Pokračovat nebudou
Kabinet včera rozhodl, že se nebude pokračovat ve vývoji systémů digitalizace stavebního řízení spuštěných letos 1. července. A vydá se cestou vypsání nové zakázky. „To, co jsme dokázali zdokumentovat, byl ještě horší stav než původní analýzy,“ okomentoval stav ministr Kupka s tím, že systém neodpovídá aktuálně platnému stavebnímu zákonu. „Jeden z největších problémů systému spočívá v tom, že po dobu předchozího zadávání veřejných zakázek došlo opakovaně k porušení zákona,“ pokračoval ministr dopravy. Kabinet povolí stavebním úřadům používat během přechodného období jak papírovou formu podávání stavebního řízení, tak elektronickou.
„Uvolníme ruce jednotlivým stavebním úřadům. Bude ale možné dál podávat stavební dokumentaci elektronicky a pracovat s ní,“ dodal Kupka. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (53, za STAN) ale podotkl, že to neznamená zahození všech novinek, které zavedl jeho předchůdce Ivan Bartoš (44, Piráti), jemuž právě digitalizace stavebního řízení zlomila vládní vaz. Podle šéfa rezortu byly digitalizované systémy v některých směrech funkční. A pokud to nový vítěz zakázky uzná za vhodné, bude na nich moct stavět. Plně naběhnuté mají být nové systémy nejpozději od 1. ledna 2028, a to včetně potřebného testovacího období.