Nepříjemný suvenýr z cest: Nepřehlédnutelné příznaky žloutenky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 16. října 2024

Svátek slaví Havel, zítra Hedvika

Nepříjemný suvenýr z cest: Nepřehlédnutelné příznaky žloutenky

.
(GlaxoSmithKline, s.r.o.)

Plánujete dovolenou v Egyptě? Tak mějte na paměti, že kromě známé faraonovy pomsty vám hrozí i daleko závažnější žloutenka, jejíž léčba je delší a náročnější. Proto odborníci doporučují před cestou do Afriky očkování proti žloutence typu A.

„Žloutenka typu A je virové onemocnění, které postihuje játra a přenáší se buď kontaktem se znečištěnými a kontaminovanými předměty nebo potravinami,“ vysvětluje MUDr. Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol. Základním opatřením před nákazami přenášenými potravou je proto důsledná hygiena, zejména před jídlem.

Pravidlo »PUON«

V zemích s nízkým hygienickým standardem platí pravidlo »převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být«. Doporučuje se proto vyhýbat se konzumaci syrových salátů a zeleniny a všech nedostatečně tepelně upravených pokrmů, ovoci, které si sami neoloupete, stejně jako zmrzlině, kostkám ledu a vodě z veřejného vodovodu, a to i při čištění zubů. Opatrnost je namístě i v případě pětihvězdičkových hotelů.

Typy onemocnění

Celkem rozeznáváme pět typů virových hepatitid: A, B, C, D a E. „Jsou to odlišné typy virů, které mají společnou schopnost se množit v jaterních buňkách a způsobovat tak jejich zánět a poškození. Odlišují se cestou přenosu a svou závažností,“ vysvětluje MUDr. Jan Dvořák z očkovacích center Avenier s tím, že nejčastější je hepatitida C, která se vyskytuje zejména u uživatelů drog. V posledních letech naopak ubývá hepatitid A a B, a to hlavně díky očkování.

Příznaky choroby

• chřipkovité stavy (horečka, únava, bolesti kloubů, svalů a hlavy)

• nechutenství, nevolnost nebo zvracení, průjem

• tmavší moč, světlá stolice

• svědění kůže

• žluté bělmo

Prevence = očkování

V České republice je zavedeno povinné očkování proti žloutence typu B u dětí, je součástí takzvané Hexavakcíny a povinné pro zdravotníky. „Očkování proti žloutence typu A sice povinné není, ale mohu ho vřele doporučit. Výhodou těchto očkování je, že stačí absolvovat základní schéma a ochrana by pak měla trvat celoživotně. Pokud nejsme očkovaní ani proti žloutence A ani B, je možné využít kombinovanou vakcínu,“ doporučuje praktické lékařka z Polikliniky AKESO Michaela Malacková a dodává: „Proti žloutence typu C a E očkování není. Proti žloutence typu D sice také ne, ale tento typ žloutenky se vyskytuje pouze u lidí, kteří jsou nakaženi již žloutenkou B, a proto pokud máme očkování proti žloutence B, jsme chráněni i proti hepatitidě D.“

Víte, že...

...v Egyptě se hepatitidou C nakazí až půl milionu lidí ročně?

Přečtěte si
beladona
27. 7. 2024 • 15:28

Na to nemusíte do Egypta.
V Ćesku k černému kašli, tubeře, obrovskému % HIV přibyly tisíce nákaz fekálními bakteriemi , žoutenky A + E taky.
Dovolené z Egypta to sem nepřitáhly.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.