Jak přestat kouřit? Švédové vědí...
Vtipný a pravdivý citát spisovatele Marka Twaina říká: „Přestat kouřit je tak snadné, sám jsem to dokázal nejmíň tisíckrát!“ Jak to ale dokázat doopravdy a napořád? Ptát se můžeme ve Švédsku, kde se jim to daří nejlíp v celé Evropě...
Daří se jim to dokonce natolik, že jim Světová zdravotnická organizace loni přiklepla status »nekuřácká země«. „Prevalence denních kuřáků klasických cigaret se v tuto chvíli pohybuje pod hranicí 5 procent,“ vysvětlil Karl Fagerström (77) ze Společnosti pro výzkum nikotinu a tabáku. Evropská unie má plán tohoto docílit do roku 2040 (a je pořád kolem čtyřnásobných hodnot!), Švédové tam dospěli o 17 let dřív. A to ještě zbylí švédští kuřáci vykazují výrazně nižší spotřebu než ostatní Evropané! Jak to ale dokázali, když ještě v roce 1976 pravidelně bánilo 42 % žen a 35 % mužů?!
Napomohla tomu 200letá tradice žvýkacího tabáku (snus) a další moderní alternativy cigaret! Už přišli na chuť ještě méně škodlivým nikotinovým sáčkům, které místo tabáku obsahují nikotinem napuštěnou celulózu. „Podle některých studií obsahují nikotinové sáčky až o 99 % méně škodlivin než cigarety,“ ohánějí se výrobci studií americké Agentury pro dohled nad potravinami a léčivy (FDA). Stejně populární jsou u Švédů i elektronické cigarety či zahřívaný tabák.
Zdravější alternativy pro kuřáky
* Nikotinové náplasti, žvýkačky, pastilky (např. Nicorette, NiQuitin) * Snus (vlhký žvýkací tabák, mh. General, Lyft, Skruf, Ettan) * Nikotinové sáčky (např. Velo, ACE, Snatch) * Nahřívaný tabák (např. IQOS, glo) * E-cigarety (např. VUSE, Joyetech, Voopoo) * E-liquidy (např. Dekang, Elf Bar, Edge)
Podpora státu
Značný podíl na úspěchu mají i tamní zákonodárci. Tabákové alternativy jsou levnější, spotřební daň je totiž tím nižší, čím méně výrobek škodí zdraví! Současně jsou dostupné v obchodech i online a na rozdíl od cigaret je mohou výrobci propagovat prakticky bez omezení.
Zdravější společnost
Dopady kouření na zdraví jsou dlouhodobě známé. Spalováním tabáku se uvolňují desítky škodlivin a kouření a patří k nejčastějším příčinám rakoviny plic a nemocí srdce. Díky razantnímu omezení kouření v posledních letech tak již dnes Švédům patří evropské prvenství v nejnižší míře výskytu rakoviny plic a dalších s kouřením spojených nádorových onemocnění!
Jak si stojí Češi?
V Česku podle dat vlády k roku 2022 denně kouřilo 16,2 % dospělých (20,6 % mužů a 12,0 % žen), což představuje 15letý pokles asi o 7,4 %. Drží nás to ale pod průměrem EU (19,3 %).
6 originálních tipů, jak se zbavit chuti na cigaretu: