Češi, cigarety a alternativy: Velká zpráva o závislosti na nikotinu

To jsou paradoxy! Cigaret kouříme stále méně, ale spotřeba nikotinu roste. Češi si totiž oblíbili alternativní výrobky jako elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové pytlíčky.
Spotřeba tabákových a nikotinových produktů roste. Loni si je denně dalo 27 procent lidí, v roce 2023 to bylo 23 procent. „V posledních deseti dvanácti letech pozorujeme dva takové trendy. Jedním z nich je pokles míry kouření klasických tabákových výrobků – to znamená cigaret, doutníků, dýmek – a naopak nárůst u alternativních výrobků, a to zejména v případě elektronických cigaret,“ uvedla Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Rodiče je nepoznají K posunu od cigaret k jejich alternativám dochází nejčastěji v nejmladší věkové kategorii od 15 do 24 let.
„Tam sledujeme největší pokles míry kouření a současně největší nárůst míry užívání alternativních výrobků,“ potvrzuje Pavla Chomynová. K zálibě školáků v elektronických cigaretách a jejich užívání, tedy vapování, může přispívat i kuriozní důvod. Zatímco krabička cigaret je v aktovce nápadná, řada alternativních produktů nepůsobí jako tabák a nikotinové výrobky. „Vypadají jako psací potřeby a podobně. Rodiče a pracovníci školy je ani nepoznají,“ míní Chomynová.
Starší klasika, mladší elektronika
Klasickou cigaretu si v posledním měsíci zapálila čtvrtina mladých od 15 do 24 let, denně téměř každý desátý. Největší podíl kuřáků běžných cigaret je mezi lidmi od 55 do 65 let. Kouří 34 procent z nich, denně pak 30 procent. E-cigarety užívá 17 procent mladých mezi 15 a 24 lety, denně čtyři procenta. Vůbec nejvíc uživatelů elektronických cigaret je mezi osobami od 20 do 24 let. Užívá je z nich pětina, denně téměř sedm procent.
Život kratší o 14 let
Kouření může v Česku zhruba za pětinu všech úmrtí. Na nemoci, které prokazatelně způsobuje, ročně umírá až 18 tisíc lidí. Příčinou jsou hlavně onemocnění srdce a cév, dýchací soustavy a také nádory. Ročně přibývá asi 7 tisíc pacientů s rakovinou plic. Doba dožití kuřáků bývá ve srovnání s nekuřáky kratší až o 14 let. Tvrzení, že kuřáci si svou léčbu »předplácejí« na spotřební dani, není podle výzkumu pravdivé. Stát kvůli úmrtím, nemocnosti, snížení produktivity či výdajům na léčbu přichází ročně až o 170 miliard korun. Na spotřební dani se loni vybralo 54 miliard...