Adélka (16) po obrně odkázána na pomoc: Kmenové buňky jako naděje | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Adélka (16) po obrně odkázána na pomoc: Kmenové buňky jako naděje

Velkou oporou je Adélce její dvojče Natálka.
Velkou oporou je Adélce její dvojče Natálka. ( Foto Aha! – Pavel Ryšlink)

Natálka a Adélka Axmanovy z Mladějovic na Olomoucku jsou dvojčata, která přišla na svět předčasně. Zatímco Natálka je zcela zdravá, u Adélky se krátce po narození rozvinula mozková obrna. Ve svých šestnácti letech je odkázána na pomoc druhých. Teď jí však svítá naděje v podobě kmenových buněk.

„Adélka intenzivně rehabilituje a já jako máma bych chtěla zkusit i jinou možnost ji pomoci, žijeme v naději a věříme,“ řekla Aha! maminka Andrea. Dvojčata se narodila v 31. týdnu těhotenství, porodní váhu měla něco málo přes 1,5 kilogramu. Obě okamžitě putovaly do inkubátoru.

„Pátý den se ale u Adélky objevily dýchací problémy, které zřejmě vedly k současnému stavu,“ dodala maminka. Přestože s dívkou od jejích dvou měsíců poctivě rehabilituje, nedokáže sedět, chodit, nepoužívá ruce a je 24 hodin denně odkázána na pomoc dospělé osoby. „Je to ale rozumná, usměvavá slečna, která cvičí ráda a je moc snaživá, rehabilitace jí velmi prospívají. Jsou pro ni důležitější než cokoliv jiného,“ říká Andrea.

Asi od čtyř let se dokáže sama pohybovat ve speciálním chodítku. Od roku 2017 jezdí dvakrát ročně do lázní v Klimkovicích, kde intenzivně rehabilituje a podstupuje spoustu dalších prospěšných procedur. Vždy udělá pokrok a lékaři i fyzioterapeuti nám tyto pobyty velmi doporučují. „V Klimkovicích jsme se také dozvěděli o léčbě kmenovými buňkami. A jako máma chci pochopitelně zkusit všechno,“ řekla Andrea a dodala, že bude vděčná za jakýkoliv pokrok.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.