150 let od narození obuvníka Antonína Bati: Žil pouze 34 let

Než jej přemohla tuberkulóza, stihl Antonín Baťa za krátkých 34 roků života vykonat to, co jiní by nestačili ani za sto let. Spolu s mladším bratrem Tomášem a starší sestrou Annou totiž ve Zlíně na zelené louce vybudovali obuvnickou superznačku Baťa. Dnes si připomínáme 150 let od jeho narození.
Na svět přišel 7. června 1874 ve Zlíně do ševcovské rodiny podnikatele Antonína Bati staršího, jenž je považován za otce zakladatele obuvnické dynastie Baťů. V dílně svého otce se spolu s o dva roky mladším bratrem vyučil řemeslné výrobě bot na verpánku, a když mu bylo dvacet, založil společně se sourozenci obuvnickou firmu se vstupním kapitálem 600 zlatých z dědictví po zesnulé matce Anně v časech, kdy se měsíční plat dělníka pohyboval kolem 25 zlatých.
„Základní kámen zlínského impéria ztělesňuje živnostenský list, který byl v září 1894 vystaven právě na Antonína Baťu a živnost nesla název A. Baťa,“ řekl Aha! historik Jan Herman. Pouhý rok po založení firmy u Baťů pracovalo deset dělníků v dílně a dalších 40 z domova. Kvůli snazší dopravě se přestěhovala k železničnímu nádraží, které spojilo Zlín s okolím v roce 1899 a rok poté se společnost přejmenovala z T. & A. Baťa.
„Po tříleté vojenské službě v letech 1895 – 1898, kdy podnik řídil jen Tomáš, uznal Antonín jeho um a vedení podniku mu předal,“ vysvětlil historik. Novou továrnu vybavili bratři Baťovi stroji na parní pohon, pracovalo v ní již kolem 120 zaměstnanců. Po smrti svobodného a bezdětného Antonína na plicní souchotiny se roku 1908 jediným vlastníkem firmy stal Tomáš. Za první republiky podnik zaměstnával více než 67 000 lidí, z toho více než 25 000 po celém světě v zahraničí.
Generální správce
Antonín měl v podniku dohled nad dílnami. Staral se o chod celého provozu, přijímání skladových zásob a expedici výrobků. „Rozuměl obuvnické výrobě, o kterou se staral. Zatímco Tomáš se více věnoval obchodu, zisku objednávek a nákupu materiálu,“ uvedl Herman.