100 let od úmrtí Franze Kafky (†40): Poslední dopis den před smrtí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

100 let od úmrtí Franze Kafky (†40): Poslední dopis den před smrtí

Franz Kafka je jeden z nejobdivovanějších spisovatelů první poloviny 20. století.
Franz Kafka je jeden z nejobdivovanějších spisovatelů první poloviny 20. století. (Mall TV)

Je to právě 100 let, co v sanatoriu v rakouském Kierlingu zemřel Franz Kafka (1884 – 1924). Málo známý poslední dopis, který den předtím psal rodičům, je nyní k vidění v Muzeu literatury.

Světově známý spisovatel, který dal čekému jazyku kafkovský styl, díky němuž existují slova jako kafkárna, milovníkům literatury věnoval díla jako Proces, Proměna či Amerika, zemřel 3. června 1924. Originál dopisu psaného v němčině je vůbec poprvé k vidění v Muzeu literatury v pražské Bubenči v rámci expozice Hry Franze Kafky. Psal ho rodičům roztřesenou rukou, pouhý den před smrtí. Rozmlouval jim vzhledem ke svému špatnému zdravotnímu stavu plánovanou návštěvu a zároveň ujišťoval, že vše začíná být na nejlepší cestě.

Už je neviděl

„Je pravděpodobné, že tatínek nebude moci přijet kvůli potížím s pasem. Tím návštěva samozřejmě ztrácí velkou část svého smyslu, především však tím bude maminka, ať už by ji doprovázel kdokoli, příliš zaměřená a odkázaná na mě, a já ještě pořád nejsem moc krásný, vůbec nestojím za to, aby se na mě někdo koukal. Když k tomu připočteme, že mohu mluvit jenom šeptem a ani to ne příliš často, pak i vy návštěvu rádi odložíte,“ psal spisovatel, který v té době již umíral v terminálním stádiu tuberkulózy. O den později v pouhých čtyřiceti, přesně před 100 lety, na svém loži vydechl naposledy.

Dopsala ho snoubenka

Špatný stav se promítl i do posledních řádek psaných i roztřesenou rukou, jež zůstaly nedokončené. „Beru mu dopis z ruky. Byl to i tak výkon. Už jen pár řádek, které se podle toho, jak prosí, zdají velice důležité,“ uzavřela Kafkův poslední vzkaz vlastním písmem snoubenka Dora Diamantová. 

Ukradené spisy

Po smrti spisovatele se zasadil o publikování některých jeho děl další německy píšící autor Max Brod, to on má na svědomí Kafkovu světovou proslulost. Spisy získal od snoubenky Dory, která byla ale také viněna, že jich část spálila a mnoho sešitů i dopisů si nechala. Bohužel je v roce 1933 při domovní razii ukradlo gestapo a mnohé nenávratně zmizely. 

Německy píšící Čech

Franz Kafka byl jedním z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Jeho tvorba dala několika světovým jazykům přídavné jméno kafkovský, popisující situace typické pro jeho romány. Pracoval coby úředník, psal hlavně po nocích. Je součástí skupiny pražských německojazyčných spisovatelů, jako byli Max Brod, Gustav Meyrink či Paul Leppin.

Netradičně...

Výstava Hry Franze Kafky si dává podle muzejníků za cíl narušit některé interpretační stereotypy: ukázat Kafku i jako sportovce, který usiloval o zdravý způsob života, jako dítě nebo mladíka. Výstava představuje literární a biografické texty, artefakty spojené s Kafkou a dokumenty především ze sbírek Památníku národního písemnictví.

Kam za jeho posledními slovy?

Kdy: do 15. září 2024, od úterý do neděle 10:00 až 18:00

Kde: Muzeum literatury, Pelléova 22, Praha 6 – Bubeneč

Za kolik: vstupné 100 Kč, senioři, děti, studenti do 26 let zdarma!

Víte že...

...poslední dopis Kafky získal Památník národního písemnictví v roce 1986 koupí z antikvariátu?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.