Výzkum zaměřený na rodiče ve výkonu trestu: Překvapivé odhalení | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Výzkum zaměřený na rodiče ve výkonu trestu: Překvapivé odhalení

Pankrácká věznice platí za přísnější
Pankrácká věznice platí za přísnější (Profimedia)

Říká se jim neviditelné či zapomenuté oběti zločinu! Jsou to děti vězňů a vězeňkyň.. Teď se na ně v Česku poprvé zaměřili výzkumníci a potvrdili, co mnozí tušili už dlouho. Děti zavřených rodičů trpí a mnohdy na celý život jsou poznamenány.

První takový sociologický výzkum vznikl za spolupráce brněnské Masarykovy univerzity a Mezinárodního vězeňského společenství z.s. (MVS) za asistence Vězeňské služby. Během let 2020 až 2023 výzkumníci provedli hloubkové rozhovory s celkem 180 vězni ze sedmi kriminálů. Vyzpovídali 233 dětí vězněných osob a 96, které o ně pečují. Získaný obrázek doplnili o kvantitativní data z dotazníků.

„Ukázalo se, že uvěznění rodiče je pro děti, které s ním mají dobrý vztah, enormní emocionální zátěž. Negativně to ovlivňuje jejich pychiku a vytváří podmínky pro nepříznivou životní trajektorii rizikovou pro jejich budoucí život,“ řekla hlavní řešitelka výzkumu z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Jitka Navrátilová. Děti uvězněných také čelí čtyřikrát více riziku traumatů než děti bezúhonných rodičů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.