Pět obřích soch zdobí náplavku: Pískoví voraři na Otavě | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Pět obřích soch zdobí náplavku: Pískoví voraři na Otavě

Pět obřích soch vorařů ozdobilo náplavku u Otavy.
Pět obřích soch vorařů ozdobilo náplavku u Otavy. (Foto Aha! – V. Hradská, MěÚ Písek)

Obří sochy z písku zdobí od včerejška náplavku řeky Otavy u Kamenného mostu. Sochaři se inspirovali starobylou tradicí voroplavby. Z písku ztvárnili příběhy dřeva, řeky a lidí od vody.

Téma není náhodné. Dolní tok řeky byl splavný od středověku a vory Pískem pluly po staletí. Navíc je tato tradice od roku 2022 zapsaná do seznamu kulturního dědictví UNESCO. „Sochy výtvarníků Josefa Faltuse a Mariana Maršálka představují celý proces dávné tradice, počínaje kácením stromů a vázání vorů po samotnou plavbu. Volně k vidění budou po celou turistickou sezonu,“ řekla Edita Kučerová z městského úřadu v Písku. Pokud počasí a vandalové dovolí, budou je moci turisté obdivovat až do pozdního podzimu.

Týdny práce

Výroba pěti soch trvala od návozu materiálu do finální podoby tři a půl týdne. Sochaři postupně odebírají špachtlemi písek a postupují shora dolů. Dobře utemovaný písek a fixační postřik dokážou udržet sochy měsíce v zachovalém stavu.

Zapomenuté řemeslo

V zimě pokácet stromy a vyrobit vory, od Velikonoc do další zimy pak voraři vyráželi na až 25 plaveb do Prahy a zpět. Na cestu dohlížel nejzkušenější z nich. S ním pluli dva či tři plavci. Na vorech se přepravovalo zejména stavební a palivové dříví. Příležitostně se vozili hokynáři se zbožím a výletníci.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.