Stát podpoří dostupné bydlení: Kdo na něj dosáhne?

Důstojné bydlení v Česku je pro mnoho lidí nedostižným snem. Teď ale svítá naděje. Stát dostal zelenou a může začít financovat vznik bytů s nájmem, který bude nižší než tržní. Šance bydlet „ve svém“ se tak otvírá pro mladé, užitečné i týrané…
Poprvé od vstupu země do Evropské unie v roce 2004 může Česko financovat byty z veřejných peněz. Až dosud totiž mohl stát podporovat pouze vznik sociálních bytů. Podporu tzv. dostupného bydlení v dubnu konečně posvětila Evropská komise. „Jde o dlouhodobě levnější nájmy, na které dosáhnou i lidé ze střední třídy,“ vysvětlil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (44, Piráti). Pomoc je mířená především na mladé lidi, kteří na počátku své kariéry nezvládnou platit hypotéku. „Cílem není nahradit vlastnické bydlení, ale nabídnout důstojnou alternativu,“ dodává Bartoš.
Zelená střední třídě
Dotované bydlení má pomoci čtyřem cílovým skupinám – těm, kteří bydlení nemají, mladým do 35 let, lidem z veřejně prospěšných profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, sociální pracovníci apod., a obětem domácího násilí. Žádná ze skupin pak nesmí patřit mezi 20 % obyvatel s nejvyššími příjmy.
Investice
Letos má být v programu Státního fondu podpory investic 2,25 miliardy korun a do roku 2030 se má částka vyšplhat až na 12 miliard. Náklady na výstavbu, rekonstrukci nebo nákupy dostupných nájemních bytů se pak budou vracet právě z nájemného. To se má držet dlouhodobě pod tržní hladinou. Nájemníci zpravidla dostanou smlouvu na dva roky s možností prodloužení.
Vyvolení
První část programu podpory se podle Bartoše spustí v druhé polovině roku. „Podmínky pro cílovou skupinu splňují asi dva miliony lidí v ČR,“ dodává a je tak jasné, že se dostane jen na někoho. Stát navíc musí prokázat, že kvůli výstavbě nedojde k narušení volného trhu i to, že společenský přínos převáží nad riziky.