Anketa Statečné psí srdce 2023: Čivava Dája... Nejmenší hrdinka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Anketa Statečné psí srdce 2023: Čivava Dája... Nejmenší hrdinka!

Dája je na svou funkci pomocníka patřičně hrdá.
Dája je na svou funkci pomocníka patřičně hrdá. (Foto Aha! – Karel Kopáč)

Velcí nebo malí, klidní i ostří. Díky své oddanosti člověku pomohli zachránit lidské životy. Šest psích hrdinů, služebních i mazlíčků, získalo včera v Kaiserštejnském paláci v Praze ocenění v anketě Statečné psí srdce za rok 2023.

Čivava jménem Princess Lady Diana z Dalimilova ráje, které říkají Dája, je nejmenším psem oceněným během čtrnáctileté historie ankety a možná i nejmenším asistenčním psem vůbec. Dvaapůlletá fenka uspěla v kategorii Pomáhající srdce. Svému majiteli Vítězslavu Saganovi (27) z Ostravy, který je kvůli dětské mozkové obrně upoután na invalidní vozík a trpí záchvatovým onemocněním, je oporou 24 hodin denně. Při záchvatu mu přináší léky nebo mobil. Udržuje ho při vědomí při silných úzkostech. Dokáže ho zklidnit, zabraňuje mu v sebepoškozování. Budí jej z nočních můr. Asistuje mu také například při svlékání oblečení či podávání věcí stejně jako při hledání ztracených předmětů. „Když je se mnou, jsou záchvaty mírnější, snesitelnější a vyskytují se méně často,“ říká Vítězslav, který si původně Dáju pořídil jako mazlíčka, nikoliv s cílem udělat z ní asistenčního psa. „Byl zázrak, že jsme se potkali. Všechno začala dělat sama od sebe, tak jsem ji v tom podporoval,“ vzpomíná skromně.

Zákazy v cestě

Jenže Dájiny schopnosti a velké láskyplné srdce nestačily. Problém byl, že nesměla svého parťáka doprovázet k lékařům, na úřady nebo do obchodů či nákupních středisek. Bez ní ale Vítězslava doslova paralyzovaly silné záchvaty. Začal hledat cesty, jak Dáju vycvičit v oficiálního asistenčního psa, pro kterého zákazy neplatí. Přestože si fenka hravě poradí téměř se vším, co zvládne větší pes, naráželi. Organizace, které se výcviku věnují, Vítězslava s čivavou odmítaly s tím, že je malá. Šanci dostali až v Centru výcviku psů ALFA. Společně zkoušky složili a Dája už rok a půl hrdě nosí postroj s nápisem »asistenční pes« a od svého páníčka se nehne na krok.

Velké přání

Vítězslav Sagan má teď velké přání. „Rád bych se výcviku takových psů věnoval. Byla by to pro mě smysluplná práce, a hlavně mě to baví. Kdyby mi někdo takovou možnost nabídl, byl bych šťastný,“ prozradil Aha!.

Kája přivedla policii

Ocenění v kategorii Záchranný čin neslužebních psů-laiků získala fenka jorkšíra Kája z Prahy. Loni v červnu při večerním venčení dostal její páníček Jan Caudr epileptický záchvat a zůstal ležet v křečích﷯ na břiše. Když se dlouho nevraceli, jeho žena Daniela zavolala policii. Při prohledávání okolí policisté zaslechli Kájino vytrvalé štěkání. Šli po něm, až narazili na fenku, která je dovedla ke svému pánovi. Tím mu zachránila život. Záchranka převezla seniora do nemocnice. „Kája už pozná, že na manžela jde záchvat. Začne vrčet a nechce mě k němu pustit. To je signál, že se máme na něj připravit,“ dodává Daniela.

Pomáhali v Turecku

Velký knírač Terezka se svým majitelem Petrem Klegou z Hasičského záchranného sboru ČR získala ocenění v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Fenka našla loni v únoru po zemětřesení v Turecku v sutinách zbořeného domu živou ženu, která byla pod troskami čtyři dny. Ve stejné kategorii za Slovensko byl oceněn německý ovčák Ajax z Horské záchranné služby SR. Se svým majitelem Júliem Janigou operovali jako členové ﷯USAR týmu rovněž v Turecku. Ajax v sutinách domů postupně našel a zachránil sedm lidí.

Víte, že...

...anketu pořádá nezisková organizace Animal Eye ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report? Vítězové postupují do nominace na ocenění Zlatý záchranářský kříž.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.