Zámek Linhartovy: Přijďte se podívat na 175 telefonů... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Zámek Linhartovy: Přijďte se podívat na 175 telefonů...

Další výstavní kousek od Karla Škurka.
Další výstavní kousek od Karla Škurka. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Haló, haló! Oznamujeme, že největší výstava telefonických přístrojů je k vidění ode dneška společně s otevřením sezony na zámku v Linhartovech. Exponáty všech podob a i dob nasbíral předloni zesnulý Karel Škurek (†79), velký fanda do telekomunikační techniky.

Byla to právě rodina Škurkova z Krnova, která se po smrti svého nestora Karla rozhodla sbírku vynést z chalupy a zapůjčit na linhartovský zámek. Jde o unikátní celek, jehož nejstarší kousek sloužil lidem k dorozumívání už v 19. století. „Vidíte telefony, jaké užívají v prvorepublikových černobílých filmech Jaroslav Marvan nebo Adina Mandlová i Vlasta Burian jako přednosta stanice. Jsou na kliku, při vytáčení vydávají takové drnčení,“ ukazuje kastelán Jaroslav Hrubý (70).

Přístrojů je přesně 175 a sloužily jako ústředny pro nemocnice a fabriky, pro soukromé a také vojenské účely. „Mám tu ústředny samý drát. Je tu řada telefonů s kruhovým vytáčením, to už snad ani někteří mladší neznají,“ usmívá se kastelán. K vidění je i první mobilní telefon. „Vážil přes dvě kila a byl značně neskladný. Takový by už dnes asi nikdo u boku venku nenosil. Zajímavé jsou také ústředny, přes něž sekretářky nebo pošťačky mohly hovor přepojovat na různé stanice,“ popisuje sbírku. Jak se návštěvníci mohou přesvědčit, většina přístrojů je plně funkčních a řada z nich má zvlášť sluchátko.

Víte, že...

...většinu vystavovaných exponátů Karel Škurek sám zrenovoval a zprovoznil? Za expozicí jsou stovky hodin práce.

Zaplnil chalupu

Karel Škurek (1943 až 2022) byl většinu profesního života telekomunikačním technikem, takže si nosil práci domů jako koníčka. Část exponátů obdržel coby dary od rodiny, kamarádů a známých, sbírka se tak stále rozrůstala.

Vystavuje také Adam

Na zámku od soboty vystavuje dalších 14 umělců. Mezi nimi i Adam Hoferek (14) z Hati u Hlučína. Za pomoci alobalu a speciálně upraveného lepu si vyrábí figurky inspirované komiksovými filmovými hrdiny. Vymodeloval jich už přes čtyři stovky. 

Připomenou si Večerníčka

Další zajímavý vystavovatel je Šárka Váchová z Prahy. Zejména děti ji znají jako autorku televizního večerníčkového cyklu Chaloupka na vršku. V zámeckých komnatách najdete scénické vyobrazení jednotlivých dějů. 

Další a další autíčka

Každoročně obohacuje o kovová autíčka zámek i krnovský sběratel modelů historických vozů Petr Škurek z Krnova. Kluci i tatínci si i letos mohou krasavce prohlédnout a třeba zkusit uhodnout typy jednotlivých aut.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.