Obrovský úspěch botaniků v Liberci: Umějí rozmnožit exotický žlutokap
Stoletou rostlinu žlutokapu šedého dokázali zahradníci z Botanické zahrady v Liberci přesvědčit, aby vydala své tajemství. Před rokem australskou květinu ručně opylili a teď sklízejí její semena.
Téměř šestimetrová rostlina se dostala do Evropy na sklonku 20. století díky tomu, že se v Austrálii stavěla silnice a stavbaři dostali zvláštní povolení ji vykopat a prodat mimo kontinent. V zahradě ji mají od roku 2002 a za tu dobu jen třikrát vykvetla, naposledy loni na jaře.
„Aby se podařilo z rostliny získat semena, bylo zapotřebí ji opylit. Jelikož roste ve skleníku, kde se hmyz přirozeně nenachází, museli se o tento proces postarat sami zahradníci. Na konci března 2023 rostlinu ručně opylili a celý rok se čekalo na výsledek,“ uvedl mluvní Libereckého kraje Jan Mikulička. Získaná semena podle něj nabídne zahrada dalším botanickým institucím.
Žluté slzy, černé kmínky
Žlutokap roste ve volné přírodě až 300 let. Název získal od žluté pryskyřice, kterou roní při poranění. V Austrálii má přezdívku »černý chlapec«, jelikož často kvete po požárech, kdy má zčernalé kmínky.