Světový objev českých akademiků přepíše učebnice: Odhalili tajemství chromozomu
Česká republika bude mít horkého kandidáta na udělení Nobelovy ceny. Vědci z Brna a Olomouce jako první na světě zobrazili chromozom v přirozeném stavu. Je to skok kupředu v chápání dědičných chorob.
O to, čeho nyní dosáhli čeští akademici, usilují vědci na celém světě desítky let. Dokázali přijít s novou zobrazovací metodou, díky které lze pozorovat povrchovou strukturu chromozomu v přirozeném stavu. Poprvé tak můžeme vidět, že na povrchu těchto bloků genů, v nichž je uložena dědičná informace, jsou struktury s různými výběžky. „Je to důležité pro pochopení dědičných chorob i jejich léčbu,“ vysvětlil Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Nejnovější metoda zobrazování A-ESEM má být podle Viléma Neděly z Ústavu přístrojové techniky AV ČR rychlejší, levnější a vhodnější pro studium biologických vzorků než současná kryo-elektronová mikroskopie. Bez obalu proto říká: „Svým výsledkem jsme schopni přepisovat učebnice biologie.“ Podle vědců by měl jejich výzkum pomoci nejen ve zdravotnictví, ale i v zemědělství.
Přesná a bez poničení
Metoda A-ESEM (anglická zkratka pro pokročilou environmentální rastrovací elektronovou mikroskopii – pozn. red.) je revoluční. Dosud se pro zobrazení prostorové struktury na miliontiny milimetru používala metoda, která vzorky pozorovala ve vysokém vakuu, jenže kvůli ní musely procházet úpravami, které poškozovaly jejich strukturu. Nově tak bude možné zkoumat nezměněné vzorky včetně hub, plísní, roztočů i bakterií. Vědci se metodu chystají použít i na viry.
Vylepšený mikroskop
Vědeckému týmu trvalo pět let, než se podařilo zobrazit chromozom v přirozeném stavu. Využili k tomu špičkový elektronový mikroskop, který si vylepšili vlastními modifikacemi. Jedná se o typ mikroskopu, který nemá nikdo jiný na světě. „Klasický mikroskop lze přirovnat k automobilu, přičemž environmentální mikroskop je luxusním autem, které umí jezdit po vodě a potápět se jako ponorka,“ řekl s úsměvem Neděla.