Úspěch brněnských vědců: Částečně rozmluvili Parkinsona! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Úspěch brněnských vědců: Částečně rozmluvili Parkinsona!

Díky tomuto přístroji dokážou vědci z Brna pomoci lidem s Parkinsonovou nemocí.
Díky tomuto přístroji dokážou vědci z Brna pomoci lidem s Parkinsonovou nemocí. (Foto Soterix Medical Inc. )

Významný objev se podařil vědcům z brněnského centra CEITEC. U pacientů s Parkinsonovou nemocí výrazně zredukovali problémy s řečí. Úspěchu dosáhli kombinací domácího stimulátoru s logopedickou podporou.

„Manipulace se stimulátorem je jednoduchá a bezpečná. Pacient má přednastavenou intenzitu a dobu trvání stimulace. Terapii doplňuje logopedka z online poradny. První výsledky ukazují výrazné omezení řečových problémů,“ řekl vedoucí výzkumu Luboš Brabenec (34). Výhodou nové metody je i to, že pacient nemusí nikam cestovat, léčí se v domácím prostředí. „Odpadá tak problém s mnohdy složitým dojížděním a stimulátor mohou mít pacienti z celé ČR,“ vysvětlil vedoucí výzkumu. Aby ovšem nová metoda mohla být uznána jako skutečně léčebná, musí ji vyzkoušet více pacientů. „Hledáme proto dobrovolníky s touto nemocí, kteří by se zapojili do výzkumu,“ dodal za neurovědce a vědce z CEITEC Masarykovy univerzity Luboš Brabenec.

Víte, že...

...CEITEC je samostatný vysokoškolský ústav Masarykovy univerzity Brno? Pracuje tam 381 vědců z celého světa ve 28 výzkumných skupinách.

Léky nepomáhaly

Parkinsonova nemoc je degenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, u kterého lze některého projevy (například třes) zmírnit léky. Problémy s hlasitostí a plynulostí řeči byly dosud neléčitelné. V novodobé historii tuto chorobu poprvé popsal v roce 1817 londýnský lékař James Parkinson.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.