Smutek v botanické v Bečově nad Teplou: Sníh zlomil japonský skvost! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Smutek v botanické v Bečově nad Teplou: Sníh zlomil japonský skvost!

Práce tu mají jako na kostele.
Práce tu mají jako na kostele. (Foto Bečovská botanická zahrada)

To je tedy paseka! Víkendová sněhová nadílka totiž nadělala velké škody v Bečovské botanické zahradě na Karlovarsku. Poničené tu mají dokonce i stoleté stromy.

Ze soboty na neděli napadlo v Bečově nad Teplou a okolí během osmi hodin až dvacet centimetrů mokrého sněhu, k tomu navíc pořádně mrzlo. „Veškerá vegetace je o měsíc dopředu. Rozkvetlé, olistěné stromy a keře sníh zachytily a polámaly se. Normálně by se na nich neudržel a bylo by vše v pořádku,“ vysvětluje důvod tak rozsáhlé pohromy provozovatel botanické zahrady Petr Šindelář.

Zaměstnanci teď mají plné ruce práce, aby následky kalamity odklidili. To jim ale komplikoval ještě včerejší ranní mráz. Odhadem je zničeno asi deset vzrostlých stromů. „Nejvíce je nám líto těch staletých. Zlámaný je náš raritní exemplář zmarličník japonský, který je starý 102 let, a zničena je nová výsadba, kde došlo k narušení terminálu, a stromky jsou tak znehodnocené,“ dodává nešťastně Petr Šindelář, který výši škody zatím nedokázal vyčíslit.

Bečovskou botanickou zahradu postihla kalamita.

Mráz nás ještě potrápí

Nejchladněji bylo včera ráno v Rolavě na Sokolovsku, kde meteorologové naměřili –11,7 °C s tím, že Česko tento týden čeká ještě několik takových extrémně chladných nocí. Zítra by se po soumraku teploty měly držet nad nulou, ale na většinu území se mrazy vrátí v noci na čtvrtek, případně i na pátek. O víkendu by se však mělo začít oteplovat. „Mráz může poškodit ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu. V noci a ráno ojediněle hrozí tvorba náledí,“ varují experti z Českého hydrometeorologického ústavu.Přečtěte si
bella.
23. 4. 2024 • 23:20

Škoda je to veliká, ale jak to, že v botanické nepočítají třeba s parafinovými svícemi?

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.