Dnes je Den Parkinsonovy choroby: Jak nemoc vzniká
Učitelka Marie Pátková onemocněla ve dvaapadesáti Parkinsonovou chorobou, která se rok o roku zhoršovala. Žákům nemohla psát poznámky na tabuli a písemky opravovala levou rukou. Parkinson jí totiž způsobil silný, neovladatelný třes pravé ruky, později i nohy.
Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které je chronické, do nedávné doby nevyléčitelné a vedoucí k invaliditě. Paní Marie však měla štěstí v neštěstí. Když už se smiřovala s tím, že se její nemoc bude jen zhoršovat, svitla jí naděje v podobě lékařů Nemocnice Na Homolce. Marii vyléčili operací, která se nazývá hluboká mozková stimulace trvale zavedenými elektrodami.
Vrtačku, prosím!
Zákrok trval 4 hodiny a paní Marie byla při vědomí. Operatéři totiž pečlivě hledají místo v mozku, které se bude stimulovat, a musejí se ujistit, že tím nepoškodí jiné mozkové centrum např. řeči, pohybu apod. „Operace proběhla v pohodě, jen mi trochu zatrnulo, když pan doktor požádal sestru o vrtačku. V duchu jsem se modlila, aby navrtal to správné místo. A povedlo se,“ chválí zdravotníky paní učitelka.
Unikátní místo
Hluboká mozková stimulace se provádí lidem s Parkinsonovou nemocí už mnoho let a více či méně projevy nemoci zmírní. V případě paní Marie byla stimulační elektroda zavedena na zcela unikátní místo v mozku. Tento zákrok se uskutečnil poprvé u nás a provedli ho neurologové z Neurologické kliniky VFN v Praze a neurochirurgové z Nemocnice Na Homolce. Paní Pátková byla ochotná demonstrovat výsledky zákroku před novináři. Seděla na židli, po nemoci ani stopa. Přihlížející varovala: „Nelekněte se!“ Pak k ní přistoupil lékař a zařízením podobným dálkovému ovladači jí vypnul mozkovou stimulaci. A byl to šok. Její pravá ruka a noha se okamžitě začaly velice silně třást.
Jak nemoc vzniká
Při Parkinsonově chorobě nadměrně odumírají buňky tvořící dopamin v části středního mozku. Dopamin je látka potřebná k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Pokud chybí, narušuje správnou regulaci činnosti šedé hmoty mozku. Ta ovlivňuje pohyb, emoce a rozum. Jakým nezvladatelným třesem paní Marie trpěla, můžete vidět na blesk.cz.