U Milotic roste žlutý koberec hlaváčků jarních: Září tu tisíce »sluníček« | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

U Milotic roste žlutý koberec hlaváčků jarních: Září tu tisíce »sluníček«

Podívanou si nenechala ujít Hana Mecová a láká i ostatní.
Podívanou si nenechala ujít Hana Mecová a láká i ostatní. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Nejen krásný zámek najdete v Miloticích na Hodonínsku, ale i přírodní památku Horky. Upatí kopců tu zbarvily do žluté tisíce hlaváčků jarních. Lidé se jezdí kochat z blízka i daleka.

Toho kdo vyšlápne kilometr za obec na úbočí kopce Náklo, čeká velká odměna. Tisíce hlaváčků ho rozsvítili, jako malá sluníčka. Území, na němž krása kvete, patří obci Milotice, posledních 11 let se o něj ale stará soukromý zemědělec Richard Šeďa (42). Celá přírodní památka má 18 hektarů, z toho část s chráněnými rostlinami zabírá 4. „S přístupem pana Šedi jsme moc spokojeni. Dodržuje mozaikové kosení, část vždy nechá pro úkryt brouků, pro motýly a část spásají ovečky,“ pochvaluje si Štěpán Gala (26) z Oddělení ochrany přírody a krajiny krajského úřadu Jihomoravského kraje. „S manželem sem jezdíme z Kralup nad Vltavou vždy, abychom tu krásu viděli,“ říká Hana Mecová (59) a nabádá, aby si takovou podívanou lidé nenechali ujít.

Ohrožený Adonis

Hlaváček jarní patří do čeledi pryskyřníkovitých. Jde ale o ohrožený druh, Horky patří k lokalitám s nejbohatším výskytem. Roste v suchých a teplých oblastech, třeba v Pavlovských vrších nebo Hustopečské pahorkatině na jihu Moravy. Latinský název hlaváčku je Adonis, podle jinocha, který proslul krásou a měl svést řeckou bohyni Afroditu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.