Nejvyšší kontrolní úřad: Česko se nepoučilo z krizí

Česko loni rozhodně nevzkvétalo a na budoucí krize není připraveno. Tak stav země popsal ve své výroční zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Závěry úřadu zástupci vlády respektují, podotýkají ale, že na některé situace se prostě připravit nelze.
Odpovědné instituce podle kontrolorů podcenily mnohé události a dostatečně se z nich nepoučily. Jako příklad úřad uvedl pandemii covidu. „Řada našich kontrol nejen z minulého roku upozornila, že jsme byli svědky především jen formálních kroků bez zásadních výsledků,“ napsal NKÚ. Podle něj je pravděpodobné, že stát bude v dalších krizích chyby opakovat. „To může vést ke vzniku významných škod, možnému plýtvání veřejnými prostředky, ale především k ohrožení zdraví obyvatelstva,“ vypočítal úřad. Navíc změny, které by zlepšily připravenost státu na krize, přicházejí podle kontrolorů minimálně.
NKÚ také hodnotil tempo zadlužování státu. A ani tady si vláda premiéra Petra Fialy (59, ODS) podle kontrolorů nevedla nejlépe. „Nárůst příjmů ani s přispěním příjmů z mimořádné daně z neočekávaných zisků nedokázal zajistit výraznější přiblížení k vyrovnanému saldu státního rozpočtu,“ konstatuje NKÚ s tím, že se tempo zadlužování výrazně snížit nepodařilo. Vicepremiér Ivan Bartoš (44, Piráti) však vládu brání. „Na některé věci se připravit nejde, i když uděláme všechna myslitelná opatření. To, že po covidu přijde namísto vzpamatování se válka, že bude nutné v jejím důsledku řešit energetickou krizi a astronomicky rostoucí inflaci, se podobá noční můře,“ řekl Aha! s tím, že i proto nebyly některé kroky kontrolovaných institucí dostatečné.
Nedostatečná ochrana měkkých cílů
Úřad mimo jiné konstatoval, že stále není dotvořen systém ochrany měkkých cílů. Slabým místem je i dlouhodobě opomíjený stav ochrany obyvatelstva. Proti tomu se ohradilo ministerstvo vnitra: „Systém ochrany obyvatelstva České republiky je v rámci EU považován za jeden z nejrobustnějších a nejlépe připravených,“ uvedl rezort.