Vnuk povodňového lachtana Gastona ze Zoo Praha: Eda je paličák! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Vnuk povodňového lachtana Gastona ze Zoo Praha: Eda je paličák!

Chovatel Jakub Mezei trénuje s Edou prohlídku zubů.
Chovatel Jakub Mezei trénuje s Edou prohlídku zubů. (Foto Aha! – Karel Kopáč)

Krev slavných předků koluje v těle lachtana Edy v Zoo Praha. Je potomkem slavného Gastona (†12) a synem všemi oblíbeného Melouna (†20). Ne ve všem se jim ale podobá. Nemá rád neúspěch a umí si postavit hlavu.

Eda je v každém případě lachtaní fešák. Poslední květnový den letos oslaví páté narozeniny, takže už je dospělák a hledí si dvou dam ve svém harému. Na to, že jeho děd Gaston při povodních v roce 2002 uplaval z Prahy do Německa přes 300 kilometrů, je Eda trochu pecivál. Neoplývá ani zcela pohodářskou povahou svého táty Melouna. Chovatelé na něj musejí od lesa. „Meloun byl kliďas. Eda je trošku nervóznější. Když není v nějakém novém cviku úspěšný, vyvede ho to z míry,“ říká chovatelka Helena Rosypalová.

Pravidelným tréninkům např. veterinární prohlídky či dovedností, jak spolupracovat s chovateli, se ale nevyhne. Hry jsou tu nejen pro to, aby si lachtani nechali prohlédnout oči, zuby a celé tělo, ale také aby se bavili. „Snažíme se Edu vždy pozitivně motivovat a zařazovat cviky, aby byl úspěšný,“ vysvětluje Rosypalová. Jeho nejméně oblíbenou disciplínou je »delfín«, tedy výskoky z vody. „Zatím je na to líný. Když se mu nechce, nenutíme ho,“ dodává chovatelka. Dobře mu ale jde a baví ho např. podávání předmětů z vody a jízda na skluzavce.

Legendární děda

Edův dědeček Gaston byl chycen ve volné přírodě v jižní Africe. Zoo Praha ho získala od obchodníka z Namibie v roce 1991 jako asi roční mládě. Po celém světě se proslavil při povodních v roce 2002, kdy po Labi doplaval až do německého Lutherstadt-Wittenbergu. Tam ho sice záchranáři odchytili, ale na následky stresu, únavy a vyčerpání uhynul.

Táta pohodář

Meloun byl miláčkem návštěvníků Zoo Praha. Podle chovatelů byl hodný, učenlivý, výjimečně klidný a velice přátelský. Dožil se 20 let, což je u lachtaních samců horní hranice života.

Pohrobek Abeba

Edova matka Abeba (20) je posledním přímým potomkem Gastona, který v Zoo Praha dnes žije. Její narození bylo velkým překvapením. Na svět přišla nečekaně jako Gastonův pohrobek řadu měsíců po jeho smrti.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.