Trápení manželů Šiřinových z Ostravy: Na Zorku (1) čekali 16 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Trápení manželů Šiřinových z Ostravy: Na Zorku (1) čekali 16 let!

Tereza Lišková Šiřinová a manželem Petrem, šťastní z pokladu jménem Zorka.
Tereza Lišková Šiřinová a manželem Petrem, šťastní z pokladu jménem Zorka. (Foto Aha! – Jana Gartnerová, archiv rodiny)

Má zelené oči, šibalský úsměv a batolecím způsobem nadšeně objevuje svět. Pro rodiče je malá Zorka (1) zázrak. Čekali na ni totiž neuvěřitelných 16 let, než se konečně našla příčina, proč Tereza Lišková Šiřinová (38) z Ostravy nemůže otěhotnět. Měla totiž dělohu ve tvaru písmene T.

Je to jeden z důvodů neplodnosti, na který lékaři při vyšetření často nemyslí. Přitom jiný, než klasický tvar dělohy, mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Zhruba šest let jsme se s manželem Petrem (45) pokoušeli o miminko přirozenou cestou. Nedařilo se. Následovaly roky pokusů s umělým oplodněním. Jak náročné to bylo, si asi málokdo dokáže představit,“ líčí maminka Tereza. Přiznává, že se ten čas plný bezmoci, zoufalství a marného čekání, snaží z mysli vytěsnit. „Když chcete hypotéku, klidně si kvůli ní najdete tři práce a zaplatíte ji, ale dítě si nikde nekoupíte,“ dodává.

Trpí i muži

Na své trápení nebyla naštěstí sama. Podle paní Terezy okolí v těchto případech lituje jen ženy. Na muže zapomíná, přestože to mají stejně těžké a musí toho opravdu hodně vydržet. „Petr ustál moje změny nálad kvůli nadmíře hormonů, které do mě cpali lékaři. Ač jsem byla protivná, nesnesitelná, nervově se hroutila, zůstal se mnou. Věřte, není to obvyklé, taková zátěž položí nejeden vztah,“ podotýká žena.

A teď druhé dítě

Tereza pak dva roky před narozením Zorky podstoupila dvě náročné operace dělohy, aby dítě mohla po umělém oplodnění donosit. A uvažuje i o druhém pokusu, protože má ještě jedno zamrazené vajíčko. „Z úcty k životu bych si ho nedovolila vyhodit. Sice už nejsem nejmladší, ale zkusím Zorce přivést brášku nebo sestřičku,“ doplnila Tereza Lišková Šiřinová, která svůj příběh vypráví hlavně proto, že může pomoci jiným ženám odhalit příčinu neplodnosti.

Víte, že...

...vady dělohy jsou příčinou neplodnosti asi v pěti procentech případů?

Dík třem lékařům

„Můj příběh má šťastný konec jen díky vůli tří lékařů, které mi osud přihrál do cesty až ke konci mnohaletého martýria. Předtím to bylo jen o předepisování hormonů, bez jakýchkoliv vyšetření a inkasování statisíců za umělé oplodnění,“ popsala paní Tereza. Vděčná je gynekologovi Petru Kovářovi z Hlučína, který odhalil její podivný tvar dělohy, lékařce Janě Daňkové Kučerové z ostravské kliniky Reprofit, která to s ní nevzdala, pátrala, testovala, posílala ji na další a další vyšetření a lékaři Davidu Kuželovi z porodnice U Apolináře v Praze. Ten jí dělohu operoval. „Nikomu se do toho nechtělo, protože jde o rizikový a náročný zákrok,“ poznamenala.

Široká jako brčko

Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla, které se podobá hrušce. V praxi jsem se však setkala nejen s děložní dutinou ve tvaru T, ale dokonce i s šířkou o velikosti pouhého brčka,“ vysvětlila gynekoložka Jana Daňková Kučerová.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.