Čínská holčička v sobě nosila nenarozené dvojče: V mozku jí rostla sestra

K lékařům mezinárodní univerzitní nemocnice v Pekingu v červnu přinesli zoufalí rodiče jejich roční dcerku. Děťátko totiž mělo nepřirozeně oteklou hlavu a vůbec se nevyvíjelo zdravě. Rychle zjistili proč: V lebce jí totiž rostla sestra!
Když se malá holčička narodila, všechno se zdálo být v pořádku. Měla sice nadprůměrně velkou hlavičku, ale nakonec si ji novopečení rodiče odnesli domů. Na drobné nesrovnalosti narazili doktoři už při pravidelné kontrole ve 33. týdnu, ale mnoho si z toho nedělali. Jenže jak čas plynul, u děvčátka se začaly vršit zdravotní problémy. Holčička se opožďovala ve vývoji, nedokázala zvednout hlavu, natož aby začínala vstávat, říkala jediné slovo: máma. Lékaři neváhali a udělali jí několik rentgenových snímků hlavy. A nemohli uvěřit vlastním očím – v lebce nebohé holčičky našli prapodivný, 13 cm velký útvar, který tlačil na její mozek a bránil zdravému vývoji!
Útvar, ze kterého se vyklubalo nezralé embryo, se jim nakonec povedlo z lebky odstranit. Plod se tam zřejmě dostal v počátečních týdnech těhotenství, když se jednovaječná dvojčata od sebe úplně neoddělila. Ve většině případů se však parazitující dvojče usídlí v břišní dutině a dá se poměrně snadno odstranit bez ohrožení zdraví. „Ale když se parazitický plod objeví v hlavě, je to téměř stoprocentně smrtelné, “ napsali autoři kazuistické studie z pekingské mezinárodní univerzitní nemocnice. A nepřežila ani tato holčička, po operaci se již neprobudila a po 12 dnech čekání na zázrak rodiče rozhodli o jejím odpojení od přístrojů...
18. případ historie
Mimořádně vzácný vývojový stav, kdy se uvnitř těla jednoho vyvíjejícího se plodu nachází druhý, méně vyvinutý plod, se odborně označuje jako fetus in fetu. Postihuje zhruba jedno z 500 000 narozených dětí, medici zatím ale nahlásili jen 18 případů, kdy k tomu došlo v lebce.