Magické místo! Obejměte zvonici utopenou v jezeře! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Magické místo! Obejměte zvonici utopenou v jezeře!

Foto s věží je hit.
Foto s věží je hit. (Foto Aha! – Michal Chytil, ara)

V Itálii stojí údajně na šedesát tisíc kostelů, jen jeden jediný se ale vynořil z hlubin jezera; tyčí se k nebi jako varovný prst a odráží v nefritově zbarvené hladině. Teď v zimě se zrcadlí v ledovém sevření. Můžete k němu dojít, je to sto metrů od břehu, na potopené věží je totiž něco nepopíratelně magického.

Jdete se dotknout, nedá vám to. Přejte si cokoli a bude to splněno. Třeba jen takovou banalitu, dostat se zpátky na břeh suchou nohou. Led povážlivě vrže, praskliny se rozbíhají do stran. Také běžkaři už zmizeli ze stopy, co vede prostředkem jezera. Jenže obejmout zdivo je lákavější a přebíjí to strach. Torzo kostela sv. Kateřiny z roku 1357 v přítomnosti alpských velikánů magnetizuje.

Ani papež nepomohl

Částečně ponořená kostelní věž Curon (označovaná též jako Campanile di Curon) do jezera Lago di Resia je v téhle podobě známa bezmála 75 let (zpevňovat se začala v roce 1949, v červenci 1950 následně i zatápět). Zdejší vesnice ustoupila jako jedna z mnohých pokroku, kvůli přehradní nádrži a elektrárně. Obyvatelé nesouhlasili, psali petice na nejvyšší místa, dokonce je podpořil i papež, ale měli smůlu. Kraj na pomezí Itálie, Rakouska a Švýcarska potřeboval elektřinu, zejména pak průmysl.

1953, Oblíbené výletnické místo. Plachtit okolo zvonice je dodnes vzrušující.

Místo, které nabíjí

Člověk, který tu po staletí žil, ustoupil profitu. Z vody tak čouhá připomínka obětování kulturních hodnot ekonomickému zájmu. Dnes už je ale veselo, z parkoviště se před panoramatem vystupující špičky věže fotí turisté. Dělají piknik, svým způsobem vás to tady nabíjí a uklidňuje. Legenda říká, že v zimě lze zaslechnout kostelní zvony. Jejich lehký šepot v meluzíně, která se prohání věží, je prý předzvěstí smrti. Naštěstí nejsou známy případy úmrtí. Asi to bude tím, že ve skutečnosti byly zvony 18. července 1950 z věže odstraněny, týden před demolicí chrámové lodi a vytvořením jezera. 

Kudy tam…

Umělé jezero Lago di Resia (také Reschensee) se nalézá v západní části Jižního Tyrolska v Itálii, cca 3 km jižně od Reschenského průsmyku v údolí Val Venosta. Dostaneme se tam nejlépe z Innsbrucku přes Landeck a Nauders nebo z Bolzana a Merana. Velké jezero vzniklo spojením dvou menších a zatopením údolí. Okolo vede romantická promenáda a v kraji je bezpočet běžeckých i cyklistických tras.

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.